Szinte mindenki hallott már a kriptovalutáról, de a legtöbben még mindig nem igazán értik, mi az. A kriptovaluta és az alapjául szolgáló technológia több, mint a digitális készpénz egy formája, képes átalakítani a pénzügyi szektort és sok más iparágat is. Ezért érdemes szánni egy kis időt a kriptovaluták megismerésére.
Mi is az a kriptovaluta?
A kriptovaluta egy digitális valuta, amely nem hagyatkozik központi bankokra vagy megbízható harmadik felekre a tranzakciók ellenőrzéséhez és új pénzegységek létrehozásához. Ehelyett titkosítást használ a tranzakciók megerősítésére egy nyilvánosan terjesztett főkönyvben, amelyet blokkláncnak neveznek.
Ez a meghatározás most kifejezetten rejtélyesnek tűnhet. Ennek az áttekintésnek a végére azonban nem lesz szükséged visszafejtő kulcsra a kriptográfia megértéséhez.
Több ezer különböző kriptovaluta van forgalomban, mindegyik eltérő értékkel. Az első kriptovalutát, a Bitcoint (CRYPTO:BTC) egy Satoshi Nakamoto álnevet használó programozó fejlesztette ki 2009-ben.
A „Peer-to-Peer Electronic Cash System” című 2008-as fehér könyvben Nakamoto megadja a blokklánc első leírását. A blokklánc az a technológia, amely lehetővé teszi, hogy a kriptovaluták úgy működjenek, mint a kormány által kibocsátott (fiat) valuták központi bank vagy megbízható harmadik fél bevonása nélkül.
Pontosabban, a blokklánc megoldja a digitális készpénzhez kapcsolódó „kettős költés problémáját”. Mivel a digitális információ könnyen másolható, a digitális pénzhez olyan mechanizmusra van szükség, amely megbízhatóan megakadályozza, hogy egy valutaegységet többször „megkettőzzenek” vagy más módon elköltsenek.
Hány kriptovaluta létezik?
Több ezer kriptovaluta áll rendelkezésre, és több ezer további, amely mára megszűnt. A CoinMarketCap szerint 2021 végén 13 669 kriptovaluta volt jelen, de folyamatosan új tokenek kerülnek a piacra.
Azért van olyan sok kriptovaluta, mert rendkívül egyszerű létrehozni egyet. Az Ethereum ( CRYPTO:ETH ) blokklánca lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kódbiteket írjanak a blokkláncba, így gyakorlatilag bárki elindíthat egy új tokent, amely az Ethereum hálózatot használja.
Így ahelyett, hogy az egészet a semmiből kellene felépíteniük, a fejlesztők egyszerűen használhatják a már meglévő infrastruktúrát.
Hogyan működik a kriptovaluta?
Kriptovaluta – tranzakció lebonyolításához szükség van egy pénztárcára az adott digitális valutához. A kriptovaluta pénztárca valójában nem tartalmaz valutát, pusztán egy címet ad a pénzedhez a blokkláncon. A kriptovaluta pénztárca privát és nyilvános kulcsokat is tartalmaz, amelyek lehetővé teszik a biztonságos tranzakciók végrehajtását.
Kriptovalutát bányaszhatunk, illetve vásárolhatunk vagy eladhatunk egy kriptovaluta tőzsdén keresztül. A fiat- és kriptovalutában egyaránt betéteket tároló tőzsdék jóváírják és megterhelik a vevők és eladók megfelelő egyenlegét a kriptovaluta-tranzakciók végrehajtása érdekében. A kriptovalutát termékek vagy szolgáltatások vásárlására is használhatjuk.
Minden alkalommal, amikor kriptovalutát vásárolunk vagy vásárlás befejezéséhez használunk, engedélyezi a kriptovaluta meghatározott mennyiségének mozgását a pénztárca címéről az eladó pénztárca címére. A kriptovaluta tranzakció titkosításra kerül a privát kulcsunkkal, és a blokkláncba kerül.
Miért olyan népszerű a kriptográfia?
A kriptovaluta és a blokklánc technológia új felhasználási módjai folyamatosan fejlődnek. Az új decentralizált pénzügyi (vagy DeFi) alkalmazásoktól a blokklánc játékokon át a nem helyettesíthető tokenekig (NFT-k) az iparág folyamatosan fejlődik.
Ezenkívül egyre több kiskereskedő és szolgáltató fogad el kriptovalutát fizetésként.
Sokan vonzó eszközosztálynak tekintik, amelybe érdemes befektetni a túlméretezett hozamok elérése érdekében. Sokan úgy gondolják, hogy a kriptovaluta a pénz jövője.
Valójában számos vállalkozás különféle iparágakban dolgoz ki módszereket a blokklánc technológia használatára a működés javítására, de még mindig a kriptovaluta korai napjaiban járunk.
Az Altcoinok típusai
Kriptovaluták
A kriptovaluták fizetésre szolgálnak, értéket (a digitális pénzhez hasonlóan) továbbítanak a felhasználók decentralizált hálózatán keresztül. Sok altcoint (azaz azokat, amelyek nem Bitcoin vagy néha Ethereum) ilyen módon osztályozzák, és néha értékjelzőnek is nevezik.
Tokenek
Vannak olyan blokklánc-alapú tokenek is, amelyek más célt szolgálnak, mint a pénzé. Egy példa lehet egy kezdeti érmeajánlat (ICO) részeként kibocsátott token, amely egy blokklánc- vagy decentralizált pénzügyi (DeFi) projektben való részesedést képvisel.
Ha a tokenek a vállalat vagy projekt értékéhez kapcsolódnak, akkor biztonsági tokeneknek nevezhetők (mint az értékpapíroknál, például a részvényeknél, nem a biztonsági tokeneknél).
A legnépszerűbb kriptovaluták
1. Bitcoin (BTC)
A kriptovaluta korszakának előhírnökeként a Bitcoin még mindig az az érme, amelyre az emberek általában hivatkoznak, amikor a digitális valutáról beszélnek. Titokzatos alkotója – állítólag Satoshi Nakamoto – 2009-ben debütált a fizetőeszközzel, és azóta hullámvasúton közlekedik. A kriptovaluta azonban csak 2017-ben tört be a köztudatba.
2. Ethereum (ETH)
A listánk első Bitcoin-alternatívája, az Ethereum (ETH) egy decentralizált szoftverplatform, amely lehetővé teszi az intelligens szerződések és decentralizált alkalmazások (dApps) létrehozását és futtatását anélkül, hogy bármilyen leállást, csalást, irányítást vagy harmadik féltől származó beavatkozást okozna.
Az Ethereum mögött egy olyan decentralizált pénzügyi termékcsomag létrehozása a cél, amelyhez a világon bárki szabadon hozzáférhet, nemzetiségtől, etnikai hovatartozástól vagy hittől függetlenül.
3. Litecoin (LTC)
A 2011-ben piacra dobott Litecoin (LTC) az első kriptovaluták között volt, amelyek a Bitcoin nyomdokaiba léptek, és gyakran „ezüst a Bitcoin aranya felé” emlegették. Charlie Lee, egy MIT végzett és egykori Google-mérnök készítette.
A Litecoin egy nyílt forráskódú globális fizetési hálózaton alapul, amelyet egyetlen központi hatóság sem irányít, és PoW-ként a scrypt-et használja, amely fogyasztói szintű központi feldolgozó egységek (CPU-k) segítségével dekódolható.
4. Cardano (ADA)
A Cardano (ADA) egy „Ouroboros proof-of-stake” kriptovaluta, amelyet mérnökök, matematikusok és kriptográfiai szakértők kutatásalapú megközelítéssel hoztak létre.
A projekt társalapítója Charles Hoskinson, az Ethereum öt kezdeti alapító tagjának egyike. Miután nem értett egyet az Ethereum irányával, távozott, és később segített a Cardano létrehozásában.
5. Polkadot (DOT)
A Polkadot (DOT) egy egyedülálló PoS kriptovaluta, amelynek célja az interoperabilitás biztosítása más blokkláncok között. Protokollját arra tervezték, hogy összekapcsolja az engedélyezett és engedély nélküli blokkláncokat, valamint az orákulumokat, hogy lehetővé tegye a rendszerek egy fedél alatti együttműködését.
A Polkadot fő összetevője a közvetítőlánc, amely lehetővé teszi a különböző hálózatok átjárhatóságát. Lehetővé teszi a parachain-eket vagy párhuzamos blokkláncokat is saját natív tokenekkel, speciális felhasználási esetekben.
6. Dogecoin (DOGE)
A Dogecoin (DOGE), amelyet egyesek eredeti „memecoinnak” tekintettek, 2021-ben nagy feltűnést keltett, mivel az érme ára az egekbe szökött.
Az érmét, amely avatarként a Shiba Inu képét használja, fizetési módként elfogadja néhány nagy cég, köztük a Dallas Mavericks, a Kronos és – talán a legjelentősebb – a SpaceX, az Elon Musk tulajdonában lévő amerikai repülőgépgyártó is.
7. Binance Coin (BNB)
A Binance Coin (BNB) egy hasznos kriptovaluta, amely a Binance Exchange-en történő kereskedéssel kapcsolatos díjak fizetési módjaként működik. Piaci kapitalizációja alapján ez a harmadik legnagyobb kriptovaluta.
Kedvezményesen kereskedhetnek azok, akik a tokent fizetőeszközként használják a cseréhez.
8. Tether (USDT)
A Tether (USDT) volt az egyik első és legnépszerűbb az úgynevezett stabil érmék csoportjából – olyan kriptovaluták közül, amelyek piaci értéküket egy valutához vagy más külső referenciaponthoz kötik a volatilitás csökkentése érdekében.
Mivel a legtöbb digitális valuta, még a nagyobbak, például a Bitcoin is, gyakran tapasztalt drámai volatilitás időszakát. A Tether és más stabil érmék megpróbálják kisimítani az áringadozásokat, hogy vonzzák az egyébként óvatos felhasználókat.
9. Monero (XMR)
A Monero XMR egy biztonságos, privát és követhetetlen pénznem. Ez a nyílt forráskódú kriptovaluta 2014 áprilisában indult, és hamarosan nagy érdeklődést váltott ki a kriptográfiai közösség és annak rajongói körében.
Ennek a kriptovalutának a fejlesztése teljes mértékben adomány alapú és közösségvezérelt.
Miért fontosak a kriptovaluták?
Decentralizált platformként a blokklánc-alapú kriptovaluták lehetővé teszik az egyének számára, hogy peer-to-peer (közösségi kölcsön) pénzügyi tranzakciókat bonyolítsanak le vagy szerződéseket kössenek.
Egyik esetben sincs szükség megbízható harmadik fél közvetítőre, például bankra, monetáris hatóságra, bíróságra vagy bíróra. Ez megzavarhatja a meglévő pénzügyi rendet és demokratizálhatja a pénzügyeket.
A kriptovaluta terület mérete exponenciálisan nőtt az elmúlt évtizedben, új innovációkkal és több mint 1,75 billió dolláros kollektív piaci kapitalizációval.
Miért még mindig a Bitcoin a legfontosabb kriptovaluta?
A versenytársak ezrei ellenére a Bitcoin – az eredeti kriptovaluta – továbbra is a domináns szereplő a felhasználás és a gazdasági érték tekintetében. Egy-egy érme (BTC) értéke nagyjából 44 000 dollár volt 2022 februárjában, piaci kapitalizációja több mint 830 milliárd dollár volt.
Ez az információs anyag (függetlenül attól, hogy véleményt tükröz-e vagy sem) csak általános tájékoztatást szolgál. Nem minősül független pénzügyi elemzésnek, pénzügyi vagy befektetési tanácsadásnak, és nem szabad rá támaszkodni semmilyen befektetési döntés meghozatalakor.