Az Ethereumot gyakran a Bitcoin után a második legnépszerűbb kriptovalutaként emlegetik. A Bitcointól és a legtöbb más virtuális valutától eltérően azonban az Ethereum célja sokkal több, mint egyszerű csereeszköz vagy értéktároló.
Ehelyett az Ethereum blokklánc technológiára épülő decentralizált számítástechnikai hálózatnak nevezi magát.
Mi is az az Ethereum?
Az Ethereum egy blokklánc technológiával működő platform, amely leginkább natív kriptovalutájáról ismert, amelyet ethernek vagy ETH-nak, vagy egyszerűen csak ethereumnak hívnak.
A blokklánc technológia elosztott természete az, ami az Ethereum platformot biztonságossá teszi, és ez a biztonság lehetővé teszi az ETH számára, hogy értéket halmozzon fel.
Az Ethereum platform támogatja az étert a decentralizált alkalmazások hálózata mellett, más néven dApps. Az intelligens szerződések, amelyek az Ethereum platformról indultak, a platform működésének központi elemei.
Sok decentralizált pénzügyi (DeFi) és más alkalmazás használ intelligens szerződéseket a blokklánc technológiával együtt.
Kriptovalutaként 2022 januárjában az Ethereum a második helyen állt piaci értékben a Bitcoin után.
Összegezve:
Az Ethereum egy blokklánc-alapú platform, amely leginkább kriptovalutájáról, az ETH-ról ismert.
Az Ethereumot működtető blokklánc technológia lehetővé teszi a biztonságos digitális főkönyvek nyilvános létrehozását és karbantartását.
A Bitcoin és az Ethereum sok hasonlóságot mutat, de eltérő hosszú távú elképzelések és korlátok.
Az Ethereum egy olyan működési protokollra tér át, amely a tranzakciók feldolgozására ösztönzi azokat, akik a legnagyobb mennyiségű ETH-t birtokolják.
Hogyan működik az Ethereum?
Az Ethereum a többi kriptovalutához hasonlóan blokklánc technológiát használ. Képzeljünk el egy nagyon hosszú, egymáshoz kapcsolódó blokkláncot, amelyben az egyes blokkokról szóló összes információ a blokklánc hálózat minden tagja számára ismert.
Ha a hálózat minden tagja azonos ismeretekkel rendelkezik az elektronikus főkönyvként működő blokkláncról, akkor elosztott konszenzus hozható létre és tartható fenn a blokklánc állapotáról.
A blokklánc technológia elosztott konszenzust teremt az Ethereum hálózat állapotáról. Új blokkokat adnak a nagyon hosszú Ethereum blokklánchoz, hogy feldolgozzák az Ethereum tranzakciókat és új éterérméket verjenek, vagy intelligens szerződéseket hajtsanak végre az Ethereum dApps számára.
Az Ethereum hálózat biztonságát a blokklánc technológia decentralizált természete adja. Számítógépek hatalmas hálózata tartja fenn az Ethereum blokklánc-hálózatot világszerte, és a hálózathoz elosztott konszenzus – többségi megállapodás – szükséges a blokklánc módosításához.
A hálózati résztvevők egyéneknek vagy csoportjainak többségi irányítást kell szerezniük az Ethereum platform számítási teljesítménye felett – ez a feladat óriási, ha nem lehetetlen – az Ethereum blokklánc sikeres manipulálásához.
Az Ethereum platform sokkal több alkalmazást tud támogatni, mint az ETH és más kriptovaluták. A hálózat felhasználói az Ethereum platformon számos alkalmazást hozhatnak létre, publikálhatnak, bevételt szerezhetnek és használhatnak, fizetésként pedig ETH-t vagy más kriptovalutát használhatnak.
Az Ethereum rövid története
Vitalik Buterin, akinek az eredeti Ethereum koncepció kidolgozója, 2013-ban publikált egy fehér könyvet az Ethereum bevezetéséről.
Az Ethereum platformot 2015-ben indította útjára Buterin és Joe Lubin, a ConsenSys blokklánc szoftvercég alapítója. Az Ethereum alapítói az elsők között vették figyelembe a blokklánc-technológiában rejlő teljes potenciált, azon túl, hogy lehetővé teszik a virtuális valuta biztonságos kereskedelmét.
Ethereum kontra Bitcoin
Az Ethereumot gyakran a Bitcoinhoz hasonlítják. Míg a két kriptovaluta sok hasonlóságot mutat, a potenciális befektetőknek figyelniük kell néhány fontos különbségre.
Az Ethereumot „a világ programozható blokkláncaként” írják le, amely elektronikus, programozható hálózatként pozicionálja magát számos alkalmazással. Ezzel szemben a Bitcoin blokkláncot csak a bitcoin kriptovaluta támogatására hozták létre.
A forgalomba kerülő bitcoinok maximális száma 21 millió. A létrehozható ETH mennyisége korlátlan, bár az ETH blokk feldolgozásához szükséges idő korlátozza, hogy évente mennyi étert lehet verni. A forgalomban lévő Ethereum-érmék száma több mint 118 millió volt 2021 végén.
Az egyik fő különbség, amely a befektetőket érinti, hogy az Ethereum és a Bitcoin hálózat hogyan kezeli a tranzakciófeldolgozási díjakat.
Ezeket az Ethereum hálózaton „gáznak” nevezett díjakat az Ethereum-tranzakciókban résztvevők fizetik. A Bitcoin-tranzakciókhoz kapcsolódó díjakat a szélesebb Bitcoin-hálózat veszi fel.
Az Ethereum és a Bitcoin hasonlóságának egyik jelentős módja az, hogy mindkét blokklánc-hálózat hatalmas mennyiségű energiát fogyaszt.
Ezen blokkláncok mindegyike a munkabizonyítási protokoll használatával működik, amely egy olyan módszertan, amely kiterjedt számítási teljesítményt igényel a tranzakciók érvényesítéséhez és az új valuta veréséhez.
Az Ethereum fokozatosan átáll egy másik, a tét igazolásaként ismert működési protokollra, amely sokkal kevesebb energiát használ fel.
Hogyan vásárolhatom meg az Ethereumot?
A befektetők a sok kriptovaluta tőzsdei platform egyikét használhatják Ethereum vásárlására és eladására. Az Ethereumot dedikált kriptotőzsdék támogatják, köztük a Coinbase, a Kraken, a Gemini és a Binance, valamint olyan brókercégek, mint a Robinhood.
Hogyan keres pénzt az Ethereum?
Az Ethereum nem egy központosított szervezet, amely pénzt keres. Azok a kriptovaluta bányászok és érvényesítők, akik részt vesznek az Ethereum hálózat működtetésében, általában bányászattal, ETH-jutalmat kapnak hozzájárulásukért.
Az Ethereum kriptovaluta?
Maga az Ethereum lényegében nem kriptovaluta – az Ethereum szó a digitális platformra utal. A tényleges tokeneket (amelyeket a hálózaton történő fizetésre használnak) ethernek nevezzük. Más szavakkal, az ether a „kriptoüzemanyag” (vagy kriptovaluta) az Ethereum hálózat számára.
Milyen tényezők befolyásolják az Ethereum árát?
Az Ethereum árát más tényezők befolyásolják, mint a hagyományos valuták. Kevésbé van kitéve a gazdasági és politikai hatásoknak, de a következő tényezők befolyásolják:
- Elérhetőség – A Bitcoinnal ellentétben nincs kínálati korlát. Az etheregységek azonban továbbra is adódnak és vesznek el az idő múlásával, ami miatt elérhetőségük ingadozik.
- Szabályozás – Az Ethereumot jelenleg nem szabályozzák a kormányok és a központi bankok. Ha ez a következő néhány évben megváltozik, az hatással lehet az Ethereum értékére.
- Média – A negatív médiajelentések, különösen a biztonságról és a tartósságról, befolyásolhatják az árat.
- Technológiai fejlődés – A blokklánc technológia jövője ismeretlen. De az olyan területekbe való integrációjuk, mint a fizetési rendszerek és a közösségi finanszírozási platformok, megerősítheti szerepüket.
Ez az információs anyag (függetlenül attól, hogy véleményt tükröz-e vagy sem) csak általános tájékoztatást szolgál. Nem minősül független pénzügyi elemzésnek, pénzügyi vagy befektetési tanácsadásnak, és nem szabad rá támaszkodni semmilyen befektetési döntés meghozatalakor.