A Raspberry Pi egy kisméretű számítógép, amelyhez ha perifériákat, például billentyűzetet, egeret, kijelzőt csatlakoztatunk, akkor egy mini személyi számítógépként fog működni.
Mi is az a Raspberry Pi?
A Raspberry Pi egy hitelkártya méretű számítógép, amelyet a Raspberry Pi Foundation, egy non-profit szervezet tervezett és gyártott, hogy a számítógépeket és a programozási utasításokat a lehető legszélesebb kör számára elérhetővé tegye.
Míg a Raspberry Pi projekt eredeti küldetése az volt, hogy olcsó, programozható számítógépeket adjon a diákok kezébe, a Pi-t sokrétű közönség alkalmazza.
Újságírók, programozók és DJ-k szerte a világon alkalmazták az apró platformot olyan projektekhez, amelyek a régi játéktermi játékgépek újraalkotásától a robotok vezérléséig terjednek az olcsó, de nagy teljesítményű otthoni médiaeszközök létrehozására.
A 2012-ben bemutatott eredeti Raspberry Pi (amit ma Raspberry Pi 1 Model A-nak hívunk) tartalmazott egy chipen alapuló rendszert, amely a Broadcom BCM2835 processzor köré épült – egy kicsi, de meglehetősen nagy teljesítményű mobil processzor, amelyet gyakran használnak mobiltelefonokban.
Tartalmaz egy processzort, grafikus processzort, audio/video feldolgozó és egyéb funkciókat, mindezt egy alacsony fogyasztású chipen, egyetlen 700 MHz-es ARM processzorral párosítva.
Az évek során az alapítvány számos revíziót adott ki (a továbbfejlesztett verziók érdekében elhagyta a Broadcom chipeket, és növelte az 1,2 GHz-es chip-on-chip processzor teljesítményét).
Bár a Pi egy csodálatos kis eszköz, amely ugrásszerűen nőtt a bevezetése óta a Raspberry Pi nem helyettesíti közvetlenül az asztali számítógépet vagy a laptopot.
Nem futtathatunk rajta a Windowst (legalábbis a Windows hagyományos verzióját nem), bár számos Linux-disztribúciót igen – beleértve az asztali környezettel, webböngészőkkel és egyéb olyan elemekkel rendelkező disztribúciókat, amelyek egy asztali számítógéptől elvárhatók.
A Raspberry Pi azonban egy csodálatos all-in-one eszköz, amely sok hardvert csomagol egy nagyon olcsó testbe, és tökéletes a hobbi elektronikához, barkácsprojektekhez, olcsó számítógép létrehozásához programozási leckékhez és kísérletekhez, stb.
Különböző Raspberry Pi modellek
Az eredeti Raspberry Pi sikere lehetővé tette a Raspberry Pi Foundation-nek, a Pi-ért felelős non-profit szervezetnek, hogy kifejlessze az utódját – a Raspberry Pi 2-t.
A Pi 2 a Pi 1 hatalmas frissítése volt. A CPU egymagos ARMv6-ról négymagos ARMv7-re frissítve, 900 MHz-es órajelre, valamint a RAM-ot 1 GB-ra növelték.
2016-ban a Raspberry Pi alapítvány kiadta a Raspberry Pi 3 Model B-t, a Pi pedig 64 bitesre ugrott. Az új modell tartalmazott egy 64 bites négymagos ARMv8 processzort, amely 1,2 GHz-en fut, plusz az alaplapi 802.11n Wi-Fi-t, a Bluetooth-t, valamint az USB-portról történő rendszerindítás lehetőségét (a beépített micro-SD-kártyanyílás helyett).
A Pi napon (2018. március 14.) megjelent a Raspberry Pi 3 Model B+ gyorsabb 1,4 GHz-es processzorral, gyorsabb Ethernettel és kétsávos Wi-Fi-vel. A Pi Foundation elkötelezte magát a Pi 1, Pi 2 és Pi 3 gyártása mellett, legalább 2026 januárjáig.
A jelenlegi modell a Raspberry Pi 4. 2019 júniusában jelent meg, és jelentős fejlesztéseket kínál a Pi 3-hoz képest.
Mi a különbség a Raspberry Pi 3 és a Raspberry Pi 4 között?
A Raspberry Pi 4 számos fontos fejlesztést tartalmazott a Raspberry Pi 3-hoz képest. Először a processzort frissítették a Cortex-A53 alapú Broadcom BCM2837-ről az újabb Broadcom BCM2711 SoC-re. 1,5 GHz-es 64 bites négymagos ARM Cortex-A72 processzort használ.
Az új processzor egy jobb GPU-t is tartalmazott, a Broadcom VideoCore VI 500 MHz-en. Más szavakkal, a Pi 4 lényegesen gyorsabb, mint a Pi 3. A RAM-ot is bővítették. A kezdeti bevezetés 1 GB-os, 2 GB-os és 4 GB-os modelleket tartalmazott. Később továbbfejlesztették 2 GB-ra, 4 GB-ra és 8 GB-ra.
A Pi 4 szintén először használt USB 3.0 portokat, míg az Ethernetet valódi Gigabit Ethernetre frissítették. Az alaplap tápellátása immár USB-C-n keresztül érkezik, nem pedig mikro-USB-n, és az alaplap két HDMI-porttal rendelkezik (mindkettő micro-HDMI) , amelyek együttesen két 4K-monitort is képesek meghajtani egyszerre.
Raspberry Pi 400
A Pi 400 egy billentyűzettel egybeépített asztali számítógép, amely valamivel gyorsabb, mint a Raspberry Pi 4. 1,8 GHz-es órajel (a Pi 4 1,5 GHz-hez képest) 4 GB RAM-mal, microSD kártyanyílással az operációs rendszerhez, 2x USB 3.0 porttal (plusz USB 2.0 porttal) ), 2x micro HDMI-vel, Gigabit Ethernet, kétsávos (2,4 GHz és 5,0 GHz) IEEE 802.11b/g/n/ac Wi-Fi-vel és Bluetooth 5.0-val rendelkezik.
Mivel ez egy Pi, továbbra is hozzáférhet a 40 tűs GPIO-hoz, de nincs hangport vagy kamera interfész. A hagyományos Raspberry Pi-hez képest a Pi 400 könnyebben beállítható és remek ajándék a fiatalabb rajongók számára, hogy bővítsék technológiai látókörüket.
Raspberry Pi Zero
A Raspberry Pi elnevezési séma elég egyszerű. Megvan a utólag átnevezett Raspberry Pi 1, majd a Raspberry Pi 2, majd a 3, és most a Raspberry Pi 4. De van a család másik tagja is, a Raspberry Pi Zero. Ez egészen más, mint a többi Pi alaplap, de ugyanolyan hasznos és lenyűgöző.
A Pi Zero formai tényezője és kialakítása eltér a többi alaplaptól. A főbb Pi kártyák majdnem hitelkártya méretű kialakítása (85 x 56 mm) helyett a Pi Zero mindössze 65 mm x 30 mm.
A GPIO érintkezők nincsenek beépítve, de a lyukak megvannak, nincs vezetékes Ethernet, sem USB-A port. Csak egyetlen mikro-USB-port, amely adaptálható és csatlakoztatható egy normál USB-elosztóhoz.
Ezenkívül a feldolgozási teljesítmény hasonló a Raspberry Pi 1-éhez (valójában valamivel gyorsabb), és nem jár együtt a későbbi Pi modellek négymagos luxusával. Ennek ellenére hihetetlen ár-érték arányú.
Mi a különbség a Raspberry Pi és az Arduino között?
Egy másik népszerű alaplap a készítők és amatőrök körében az Arduino. Az Arduino egy mikrovezérlő kártya, amely lehetővé teszi, hogy szoftvert írjon (az Arduino IDE segítségével), és töltse fel az alaplapra külső áramkörök vezérléséhez. A Pi-hez hasonlóan ez azt jelenti, hogy bármit vezérelhet a LED-ektől a léptetőmotorokig vagy a relékig.
A két ökoszisztéma közötti nagy különbség az, hogy az Arduino mikrokontrollert használ, nem teljes értékű CPU-t. Ez azt jelenti, hogy az Arduino sokkal alacsonyabb órajelen fut, 16 MHz-től 80 MHz-ig, és kis mennyiségű RAM-mal rendelkezik (2K-tól 32K-ig).
Nem tud olyan modern operációs rendszert sem futtatni, mint a Linux, hanem az Arduino IDE-n keresztül közvetlenül a programozott szoftvert futtatja.
Azonban ezeknek az egyszerűbb rendszereknek az az előnye, hogy sokkal kevesebb energiát fogyasztanak, ráadásul egy-két másodperc alatt elindulnak.
Tökéletes olyan önálló projektekhez, amelyek nagyon alacsony fogyasztást, gyors rendszerindítási időt és megbízhatóságot igényelnek.
Mit lehet csinálni egy Raspberry Pi-vel?
A Raspberry Pi használatának különböző módjai potenciálisan korlátlanok. Bármit és mindent, kezdve a számítógépes programok írásának megtanulásától Python nyelven a repülőgépek forgalmának nyomon követéséig a ház felett.
Általában három fő felhasználási kategóriája van:
- Általános számítástechnika – Ide tartozik a Pi asztali számítógépként való használata. Böngészhetünk az interneten és használhatjuk a közösségi médiát, használhatjuk a médiát, beleértve a videókat és a zenehallgatást, játékokat, beleértve a Minecraft eredeti verzióját, amely ingyenes a Pi-n. Szinte bármi mást, amit egy normál asztali számítógépen vagy laptopon is megtehetünk.
- Szoftver és hardver megismerése – A Pi nagyszerű eszköz a programok írásának megismeréséhez. Meg lehet tanulni programozni C, C++, Python, Rust, Go, Javascript stb. Ezen kívül a Python segítségével kommunikálhat hardverekkel, például LED-ekkel, hangjelzésekkel, kapcsolókkal, érzékelőkkel, motorokkal, relékkel és még sok mással. Van egy dedikált kameracsatlakozó is a kompatibilis Pi kamerával való használatra, amely lehetővé teszi még több felfedezést, beleértve a képfelismerést és a gépi tanulást.
- Vezérlő és hub – A Raspberry Pi számos érdekes perifériával működik, köztük 3D nyomtatókkal, kamerákkal és ADS-B vevőkkel, hogy csak néhányat említsünk. Ha Pi-t használunk külső perifériák vezérlésére és felügyeletére, akkor nem kell állandóan bekapcsolva lennie a számítógépnek. Nincs zaj és alacsonyabb villanyszámla.
A Raspberry Pi használatának megkezdése
A Raspberry Pi minimális felszereltséggel érkezik, csak egy alaplappal a csomagban. Az üzembe helyezéshez még néhány további dologra lesz szükségünk:
- MicroSD-kártya: Legalább 16 GB kapacitású és legalább 10-es osztályú microSD-kártyát használjunk.
- Hálózati adapter: A Pi tápellátásához 5 V-os hálózati adapterre van szükség. Ha Raspberry Pi 4-et vásároltál, ahhoz USB-C port kell, a többihez micro-USB. Használhatunk telefontöltőt is, de vegyük figyelembe, hogy Pi Zero, Pi 1 vagy Pi 2 esetén legalább 2A névleges teljesítményűnek kell lennie, vagy 2,5 A a Pi 3 esetében, illetve 3A a Pi 4-hez. Ha kétségeink vannak, szerezzük be hozzá a hivatalos tápegységet.
- HDMI-vel ellátott TV vagy monitor – Lehetséges a Pi futtatása monitor nélkül, de kezdőknek elengedhetetlen a monitor használata.
- HDMI-kábel – A Pi készüléket HDMI-kábellel csatlakoztatjuk a TV-hez vagy a monitorhoz. A modelltől függően szükség lehet egy adapterre a mini-HDMI (Pi Zero) vagy a micro-HDMI (Pi 4) számára.
- USB billentyűzet és USB egér
- Internetkapcsolat – Ahhoz, hogy a legtöbbet kihozzuk a Pi-ből, internetkapcsolatra lesz szükségünk (bár ez nem feltétlenül szükséges). A nagy Raspberry Pi modellek szabványos Ethernet porttal rendelkeznek az internethez való csatlakozáshoz. Ezenkívül a Raspberry Pi 3, 4 és Pi Zero W vezeték nélkül csatlakozhat az internethez.
A Pi bekapcsolása előtt át kell másolni a Raspberry Pi OS-t a microSD-kártyára. Ennek legegyszerűbb módja a Raspberry Pi Imager használata.
Főkép forrása: notebookcheck.net