A nem helyettesíthető token, ismertebb nevén NFT, a legújabb jelenség a kriptovaluták világában, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Mi is az a nem helyettesíthető token (NFT)?
Az NFT-ket általában digitális művek vásárlására és eladására használják, és GIF-ek, Twitter-üzenetek, virtuális térképek, fizikai tárgyakról készült fényképek, videojáték-skinek, virtuális tulajdonságok stb. formájában jelenhetnek meg, amelyekkel a blokklánc rendszerben lehet kereskedni.
Az avatatlanok számára ez nem túl egyszerű magyarázat, de sok művész, zenész, influencer és mások fizetése óriási, mivel a befektetők rengeteg pénzt költenek a digitális képek NFT-változatainak birtoklására.
A Pokémon-kártyákhoz, a ritka érmékhez vagy a limitált kiadású Jordan tornacipőkhöz hasonlóan az NFT-k is hiányt okoznak az egyébként végtelenül hozzáférhető eszközökben, és még hitelességi bizonyítvánnyal is rendelkeznek.
Az NFT azonban nem újdonság. A CryptoKitties digitális játék a kriptovaluta éterium platformján az egyik első pótolhatatlan tokenek, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy egyedi és a blokkláncban tárolt virtuális macskákat vásároljanak és adjanak el.
Az NFT-k egyedi kriptográfiai tokenek, amelyek egy blokkláncon léteznek, és nem replikálhatók.
Az NFT-k valós tárgyakat képviselhetnek, például műalkotásokat és ingatlanokat. Ezeknek a valós tárgyi eszközöknek a „tokenizálása” hatékonyabbá teszi a vásárlást, eladást és kereskedést, miközben csökkenti a csalás valószínűségét.
Az NFT-k az egyének identitását, tulajdonjogait és egyebeket is képviselhetik.

De miért ugrott meg most ennek az NFT-jelenségnek a népszerűsége?
Az érdeklődés egy része azoktól az emberektől származik, akik munkájuk megvásárlásával támogatni akarják a független művészek munkáját.
Mások érdeklődnek egy olyan digitális eszköz megszerzésének gondolatától, amelyet bárki másolhat és birtokolhat. A tulajdonosi árrekordok úgy tűnik, újonnan kikelt kriptomilliomosok és milliárdosok munkája, akik szeretnék diverzifikálni portfóliójukat.
Hogyan vásárolhatok NFT-t?
Gyakorlatilag bármilyen digitális kép megvásárolható NFT-ként. Néhány dolgot azonban figyelembe kell venni az NFT vásárlásakor különösen, ha még új vagy ezen a területen.
El kell dönteni, hol vásároljuk meg, milyen típusú digitális pénztárca szükséges a tároláshoz, és milyen kriptovalutára van szükségünk a vásárláshoz.
Az OpenSea, a Mintable, a Nifty Gateway és a Rarible a leggyakoribb helyek az NFT-k vásárlására és eladására. Az NFT-k speciális típusainak is vannak szűk piacai, például az NBA Top Shot kosárlabdavideókhoz vagy a Twitter-üzenetek értékesítésére szolgáló értékes termékek, például Jack Dorsey tulajdona.
A díjakkal azonban óvatosnak kell lenni. Egyes piacok plusz díjat számítanak fel a blokklánc-tranzakció végrehajtásához szükséges energiáért. Más díjak is felmerülhetnek a dollár ethereummá konvertálásakor, (az NFT vásárlására leggyakrabban használt kriptovaluta), valamint a tranzakció lezárásának költsége is hozzáadódhat.
Hogyan értékesítik az NFT-ket?
NFT-k is értékesíthetők, és a folyamat platformonként változik. Töltsük fel a tartalmat a megfelelő platformra, majd kövessük az utasításokat az NFT-re konvertálásához. Írhatsz leírást a munkádról, valamint feltüntetheted az árajánlatodat.
A legtöbb NFT-t ethereummal értékesíthetjük, de más tokenekkel is megvásárolhatók, mint például a WAX és a Flow.
Hogyan készítsünk NFT-t?
Bárki létrehozhat NFT-t. Nem kell más, mint egy digitális pénztárca, egy kis eterium vásárlása és egy kapcsolat az NFT piaccal, ahová feltöltheted a tartalmadat, és NFT-vé vagy kriptoművészetté alakíthatod.
A nem helyettesíthető tokenek biztonságosak?
A nem helyettesíthető tokenek, amelyek a kriptovalutához hasonlóan a blokklánc technológiát használják, általában biztonságosak.
A blokkláncok elosztott természete megnehezíti (bár nem lehetetlen) az NFT-k feltörését. Az NFT-k egyik biztonsági kockázata, hogy elveszíthetjük a hozzáférést a nem helyettesíthető tokenhez, ha az NFT-t tároló platform megszűnik.