Az aktivitáskövető csuklópántod lassan ódivatúnak fog kinézni. A viselhető technológia új generációja biometrikus adatokat generál, amelyek potenciálisan segíthetnek a testépítőknek és más sportolóknak a teljesítményük javításában. De meddig fog elmenni az új technológia?
Tegyük fel, hogy valaki azt mondja neked, hogy egy speciális „okos” póló segítségével nagyobb súlyt tudsz felemelni? Felvennéd ezt a varázslatos pólót, és egyenesen az edzőterembe mennél? Vagy csalásnak tartanád? Vagy csalásnak tartanád… és mégis felvennéd? Légy őszinte. Ülj le, vegyél ki egy protein szelet nassolni valót és olvasd végig ezt a cikket.
Szuper szövet
Ami egykor talán hipotetikus kérdésnek tűnt, napról napra valóságosabbá válik, ahogy a tervezők és mérnökök elektromos meghajtású szuper-szöveteket fejlesztenek. Az eredetileg a fogyatékkal élők természetesebb mozgásának elősegítésére tervezett új ruhadarabok és más viselhető technológiák hamarosan minden fizikai képességű embernek segíthetnek nagyobb súlyt emelni, gyorsabban futni és olyan sportteljesítményt nyújtani, amelyre egyébként valószínűleg esélyük sem lenne.
Ennek az új technológiának az egyik epicentruma Svédország, ahol a kutatók olyan szövetet fejlesztettek ki, amely elektromos töltés hatására képes nagyon kis súlyt megemelni. Ez talán bután hangzik, de kulcsfontosságú mérföldkövet jelent a „puha robotika” megteremtése felé vezető úton. A végtagok mozgatásához mechanikus eszközöket használó, olykor nehézkes protézisekkel ellentétben a lágy robotika által lehetővé tett „szövetből készült exoszkeletonok” minden eddiginél élethűbbé, természetesebbé és végső soron erőteljesebbé tehetik a külsőleg támogatott mozgásokat.
Mint valami szuperhős szekrényéből, a futurisztikus szövetekből készült bodyk a mikroelektronika, a mesterséges intelligencia és az anyagtudomány összetett metszéspontjából kerülnek elő. A spandexet messze maguk mögött hagyva ezeket a ruhákat új anyagokból, például szén nanocsövekből, alakmemóriájú ötvözethuzalokból és még apró nylon „izmokból” is készítik.
A kínai kutatók az elsők között alkalmazták ezt az új kutatást a „testérzékelő hálózatok” létrehozására, ami az új szövetekből készült, szűk, testhezálló testruhák másik neve. Az általuk használt érzékelők neve szédítő – fotopletizmográfia-, de magukat az érzékelőket úgy tervezték, hogy kézzelfogható gyakorlati visszajelzést adjanak.
Az érzékelők például mérik viselőjük oxigéntelítettségi szintjét és az artériás vérnyomás változását. Az elektromiográfiás érzékelők a vázizmok által termelt elektromos aktivitást rögzítik. Az elektrokardiogram-érzékelők a szívverést figyelik. Mindezeket az adatokat, és még sok mást is, egy központi „agyba” küldik, amely vezeték nélkül továbbítja az információkat okostelefonokra és külső számítógépekre további elemzés céljából.
Athos testérzékelők
Az Athos az elsők között hozta forgalomba a testérzékelő hálózat fogyasztói változatát. Az intelligens edzőruházat szenzorai biometrikus adatokat rögzítenek, többek között azt, hogy az egyes izmok mennyire jól működnek, hogy az egyes izmok mennyire járulnak hozzá egy-egy gyakorlathoz, hogy a mozdulatok kiegyensúlyozottak-e a jobb és a bal oldal között, sőt még azt is, hogy milyen hatékonyan lélegzel.
Az Athos edzőpóló 14 beágyazott érzékelővel és egy olyan aggyal rendelkezik, amely Bluetooth-on keresztül továbbítja az adatokat egy okostelefonra. A hozzá tartozó Athos nadrág 8 érzékelőt tartalmaz. Ezen kívül a szövetben gyorsulásmérők találhatók, amelyek több síkban mérik a test mozgását, magnetométerek, amelyek összehasonlítják a bordakosár és a has mozgását a légzés hatékonyságának kiszámításához, valamint pulzométerek és vérnyomásérzékelők, amelyek nyomon követik az életfontosságú statisztikákat.
Az Athos alkalmazás az adatokat vizuális ábrázolásokba fordítja, amelyeket valós időben, edzés közben okostelefonon, vagy gyúrás után számítógépen lehet megtekinteni, ahol az eredményeket közelebbről elemezhetjük. A teljes termék ajánlásokat tud generálni arra vonatkozóan, hogyan változtathatod meg a mozgás- és légzésmódodat, hogy javítsd a teljesítményedet, elkerüld a sérüléseket és késleltesd a fáradtság kialakulását.
Wearable Experiments Nadi X ruha
Az ausztrál Wearable Experiments tervezőcég éteribb célt tűzött ki célul a testérzékelő hálózattall kapcsolatban. A cég Nadi X nadrágja érzékeli az izomfeszülést, és ezeket az adatokat rezgésekké alakítja, amelyek csendben figyelmeztetik viselőjét a jógapózok egyensúlyhiányára.
Ahelyett, hogy rögzítené és exportálná a biometrikus adatokat további elemzés céljából, a Nadi X ruhát úgy tervezték, hogy azonnali visszajelzést adjon a viselője teljesítményének javítása érdekében. A cél az, hogy segítse viselőjét jobb jógatartások és mozgások elvégzésében.
Delta Gloves edzőkesztyű
Sok új hordható terméket kifejezetten ellenállási edzéshez terveztek. Például az amerikai PureCarbon cég Delta Gloves terméke kesztyűnként három nyomásérzékelő áramkört tartalmaz, amelyek rögzítik a gyakorlatokat, sorozatokat, ismétléseket és emelt súlyokat. Rögzítik az adatokat, függetlenül attól, hogy valaki szabad súlyokat, gépeket használ vagy saját testsúlyos edzés gyakorlatait végzi. A szenzorok jelenlegi generációja érzékelőnként akár 90 font erőt, vagy kezenként 270 fontot képes érzékelni.
A Delta Gloves a mesterséges intelligenciát és az edzéstörténetedet használja az új, személyre szabott edzésprogramok összeállításához. Fejhallgatóval párosítva a rendszer lépésről lépésre végig tudja beszélni az edzést, megmondja, hogy milyen gyakorlatokat kell végezz, hány sorozatot és ismétlést, és mekkora súlyt használj. A kesztyűkben található tapintható motorok rezgéssel jelzik, hogy befejeztél egy sorozatot, vagy lejárt a pihenőidőd. A Delta okostelefon-alkalmazás lehetővé teszi az egyes gyakorlatok előzményeinek áttekintését, valamint az edzések nyomon követését és összehasonlítását az erő és más teljesítménymutatók tekintetében.
Beast Sensor csuklópánt
A Beast Sensor a viselhető eszközök hagyományosabb stílusába tartozik: egy csuklópánt. Az érzékelő egy mágneshez van rögzítve, amely lehetővé teszi, hogy levedd a csuklópántról, és a súlyzó vagy a gép egy súlyára rögzítsd. Az érzékelők adatokat továbbítanak egy okostelefonos alkalmazásba, amely lehetővé teszi, hogy valós időben áttekinthesd az egyes emelések sebességét és erejét, szettről szettre mérje teljesítményed, edzési célokat alakíts ki, hozzáférj a fejlett mozgáselemzéshez az egyes emelések értékeléséhez, és olyan edzéseket hozz létre, amelyeket egyének vagy felhasználói csoportok követhetnek.
A Beast Sensor az emeléseid adatai és a rendszerbe tervezett intelligencia segítségével segít felfedezni a megfelelő edzésmennyiséget, eldönteni, hogy túledzés állapotába kerültél-e, kiválasztani azt a súlytartományt, amely a legjobban segít elérni a személyes céljaidat, és megválaszolni egy sor más, az edzéssel kapcsolatos kérdést, amelyekkel egyedül valószínűleg nehezen tudnál megbirkózni.