A 4K mellett az elmúlt néhány év legnagyobb tévétrendje a High Dynamic Range vagy a HDR.
A televízió fejlődése soha nem nélkülözi a szakkifejezéseket és rövidítéseket, ezek betartása rémálom lehet. Ezért most itt vagyunk, hogy elmagyarázzuk, mi is az a Dolby Vision, miben különbözik a HDR10-től, és mely gyártók támogatják.
Mi is az a Dolby Vision?
A Dolby Vision a HDR egy olyan változata, amelyet arra terveztek, hogy sokkal több információt irányítson át, ami a tartalom eredeti létrehozásától – például egy hollywoodi stúdióban – egészen a tartalom TV-re való megérkezéséig terjedhet.
Ezeket az információkat metaadatoknak nevezzük, és fényerő-információkat hordoznak a film vagy tévéműsor minden egyes képkockájához, így a tévé (vagy telefon vagy táblagép) pontosan tudja, hogyan jelenítse meg a képet a film során.
Mivel ez az információ minden képkockához létezik, dinamikus metaadatoknak nevezzük, míg a stardard HDR10 csak egy adatponttal vagy statikus metaadatokkal rendelkezik.
Röviden, a Dolby Vision egy HDR szabvány, amely dinamikus metaadatokat használ. A cél az, hogy jobb látványt nyújtson, és javítsa a képminőséget.
A fő különbség a Dolby Vision és a HDR10 között a színek mélysége és fényereje, amelyet a tartalom és a berendezés képes elérni. A Dolby Vision tartalmat 12 bites színmélységre vezérlik a 10 bites HDR10-hez (tehát a HDR10-hez) képest.
A 12 bites színmélység több mint 68 milliárd színhez biztosít hozzáférést, szemben a 10 bites 1 milliárddal. Ez azt jelenti, hogy a Dolby Vision filmekből és a kompatibilis tévékből látható színeknek sokkal pontosabbaknak kell lenniük a rendező szerint.
Mi az a Dolby Vision IQ?
A Dolby Vision IQ a Dolby Vision szabvány továbbfejlesztése, amely lehetővé teszi a környezeti fény megváltoztatását. A TV-n található érzékelő segítségével érzékeli a környezet fényszintjét, majd beállíthatja a Dolby Vision tartalmát, hogy minden pontos maradjon.
Mely gyártók támogatják a Dolby Visiont?
A Dolby Vision tartalmak megtekintéséhez megfelelő felszerelésre van szükség. A Dolby Vision TV-k előnye, hogy támogatják a HDR10-et, de a HDR10-es tévék nem képesek Dolby Vision létrehozására, így ha mindkét világból a legjobbat akarjuk, a Dolby Vision a megfelelő út.
Kezdetben a Dolby Vision berendezés speciális chipekkel rendelkezett, amelyekben metaadatokat olvasott és képeket reprodukált.
Ahogy a TV-processzorok egyre fejlettebbek, most már lehetséges a Dolby Vision aktiválása egy szoftverfrissítésen keresztül.
A következő gyártók támogatják a Dolby Visiont számos tévén (a lista nem teljes):
- LG
- Panasonic
- Philips
- Sony
- TCL
- Hisense
Megjegyzendő, hogy a Samsung nem szerepel a listán. Ennek az az oka, hogy a Samsung a HDR10+ nevű rivális formátum partnere.
Ez egy dinamikus metaadatokat is használó rendszer, de még mindig 10 bites, nem pedig 12 bites. A legújabb TV-k közül sok (Panasonic, Philips, Sony) támogatja a Dolby Visiont és a HDR10+-t is, de nem találunk olyan Samsung TV-t, amelyik támogatná a Dolby Visiont.
A legtöbb Apple TV 4K , Google Chromecast Ultra és Amazon Fire TV Stick 4K is támogatja a Dolby Vision-t, ami azt jelenti, hogy ezeken az eszközökön keresztül streamelhetünk Vision tartalmat egy kompatibilis tévére.
Dolby Vision-kompatibilis Ultra HD Blu-ray lejátszókat is vásárolhatunk a Sony és a Panasonic cégektől.
Mit szólnál a Dolby Visionhoz mobileszközökön?
Ne hagyjuk figyelmen kívül a mobil HDR-t ebben az egyenletben. Az LG G6 piacra dobásával a Dolby Vision megkapta első mobileszközét, és azóta sokan mások is beugrottak a fedélzetre. A G6 megjelenése óta sok más, Dolby Visiont támogató mobileszköz is megjelent.