A virtuális gépek (VM) rugalmasságuknak és költséghatékonyságuknak köszönhetően számos üzleti hálózat tartozékává váltak. De mi is az a virtuális gép, és miért olyan hasznosak? Cikkünkben megtalálhatod a választ.
Mi is az a virtuális gép (VM)?
A virtual machine (VM) egy számítási erőforrás, amely szoftvert használ a fizikai számítógép helyett a programok futtatásához és az alkalmazások telepítéséhez.
Egy vagy több virtuális „vendég” gép fut egy fizikai „gazda” gépen. Minden virtuális gép a saját operációs rendszerét futtatja, és külön működik a többi virtuális géptől, még akkor is, ha mindegyik ugyanazon a gazdagépen fut.
Ez azt jelenti, hogy például egy virtuális MacOS virtuális gép futhat fizikai PC-n.
A virtuálisgép-technológiát számos felhasználási esetben használják helyszíni és felhőkörnyezetekben. A közelmúltban a nyilvános felhőszolgáltatások virtuális gépeket használnak arra, hogy egyszerre több felhasználó számára biztosítsanak virtuális alkalmazás-erőforrásokat a még költséghatékonyabb és rugalmasabb számítások érdekében.
Mire használják a virtuális gépeket?
A virtuális gépek (VM-ek) lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy egy teljesen különálló számítógépként viselkedő operációs rendszert fussanak az asztali alkalmazás ablakában.
A virtuális gépek üzembe helyezhetők a különböző szintű feldolgozási teljesítményigények kielégítésére, más operációs rendszert igénylő szoftverek futtatására, vagy alkalmazások biztonságos, sandbox-környezetben történő tesztelésére.
A virtuális gépeket hagyományosan szervervirtualizációra használták, ami lehetővé teszi az IT-csapatok számára, hogy konszolidálják számítási erőforrásaikat és javítsák a hatékonyságot.
Ezenkívül a virtuális gépek bizonyos feladatokat is végrehajthatnak, amelyek túlságosan kockázatosak a gazdagép környezetben való végrehajtáshoz, például hozzáférhetnek a vírussal fertőzött adatokhoz vagy tesztelhetnek operációs rendszereket.
Mivel a virtuális gép el van választva a rendszer többi részétől, a virtuális gépen belüli szoftver nem módosíthatja a gazdagépet.
Hogyan működnek a virtuális gépek?
A virtuális gép folyamatként fut egy alkalmazás ablakában, hasonlóan bármely más alkalmazáshoz a fizikai gép operációs rendszerén. A virtuális gépet alkotó kulcsfájlok közé tartozik a naplófájl, az NVRAM beállítási fájl, a virtuális lemez fájl és a konfigurációs fájl.
A virtuális gépek előnyei
A virtuális gépek könnyen kezelhetők és karbantarthatók, és számos előnnyel rendelkeznek a fizikai gépekkel szemben:
- A virtuális gépek több operációs rendszer környezetet is futtathatnak egyetlen fizikai számítógépen, így fizikai helyet, időt és kezelési költségeket takarítanak meg.
- A virtuális gépek támogatják a régi alkalmazásokat, csökkentve az új operációs rendszerre való átállás költségeit. Például egy Linux-alapú virtuális gép, amely vendég operációs rendszerként Linux disztribúcióját futtatja, létezhet olyan gazdagépen, amelyen nem Linux operációs rendszer, például Windows fut.
- A virtuális gépek integrált vész-helyreállítási és alkalmazáskiépítési lehetőségeket is biztosíthatnak.
A virtuális gépek hátrányai
Noha a virtuális gépeknek számos előnyük van a fizikai gépekkel szemben, van néhány lehetséges hátrányuk is:
- Több virtuális gép futtatása egy fizikai gépen instabil teljesítményt eredményezhet, ha az infrastruktúra követelményei nem teljesülnek.
- A virtuális gépek kevésbé hatékonyak és lassabban futnak, mint egy teljes fizikai számítógép. A legtöbb vállalat a fizikai és a virtuális infrastruktúra kombinációját használja a megfelelő előnyök és hátrányok egyensúlyozására.