Ha mostanában új Nvidia GPU-t kerestél, akkor valószínűleg találkoztál a „DLSS” kifejezéssel. De mi is az a DLSS, és miért olyan fontos?
Cikkünkben mindent elmagyarázunk.
Mi is az a DLSS?
A DLSS a Deep Learning Super Sampling rövidítése, és ez egy Nvidia RTX funkció, amely mesterséges intelligenciát használ a játék képkockafrekvenciás teljesítményének növelésére, amikor a GPU intenzív munkaterheléssel küzd.
DLSS használatakor a GPU lényegében alacsonyabb felbontású képet állít elő, hogy csökkentse a hardver terhelését, majd további pixeleket ad hozzá, hogy a kívánt felbontásra felskálázza a képet, és az AI segítségével határozza meg, hogyan nézzen ki a végső kép.
Ez ennek a technológiának a fontos aspektusa, mivel az Nvidia ezt offline is teszi, ami azt jelenti, hogy nincs több számítási többlet, és így nincs több megterhelés a számítógépen.
És amint azt sokan tudjuk, a GPU alacsonyabb felbontásra csökkentése jelentős képkockasebesség-növekedést eredményez, ami miatt a DLSS technológia olyan vonzó, mivel magas képkockasebességet és nagy felbontást kap.
Jelenleg a DLSS csak az Nvidia RTX grafikus kártyákon érhető el, beleértve a 20-as és a 30-as sorozatot is. Az AMD-nek van megoldása erre a problémára.
A FidelityFX Super Resolution nagyon hasonló szolgáltatást nyújt, és az AMD grafikus kártyákon is támogatott.
A DLSS-t a 30-as sorozatú GPU-k támogatják, mivel az RTX 3060, 3060 Ti, 3070, 3080 és 3090 az Nvidia Tensor magok második generációjával érkezik, amely nagyobb magonkénti teljesítményt kínál, megkönnyítve a DLSS futtatását.
Csökkenti a DLSS a vizuális minőséget?
Az egyik legnagyobb kritika a technológiával szemben az volt, amikor először megjelent, hogy sok játékos észrevette, hogy a felskálázott kép gyakran kissé homályosnak tűnik, és nem mindig volt olyan részletes, mint az eredeti kép.
Azóta az Nvidia elindította a DLSS 2.0-t. Az Nvidia most azt állítja, hogy a natív felbontáshoz hasonló képminőséget kínál.
Mit csinál valójában a DLSS?
A DLSS elérhető, mivel az Nvidia végigtanította az AI-algoritmusát, hogy szebb játékokat generáljon, és hogyan illessze a legjobban a képernyőn láthatóhoz.
A játék alacsonyabb felbontású megjelenítése után a DLSS a mesterséges intelligencia korábbi tudását felhasználva olyan képet állít elő, amely még mindig úgy néz ki, mintha nagy felbontásban futna, azzal az általános céllal, hogy az 1440p-ben renderelt játékok úgy nézzenek ki, mintha 4K-n futnának, vagy 1080p-s játékok 1440p-ben stb.
Az Nvidia azt állította, hogy az idő előrehaladtával a DLSS technológiája folyamatosan javulni fog, bár ez már most is szilárd megoldás azoknak, akik jelentős teljesítménynövekedést szeretnének elérni anélkül, hogy a játék túlságosan másnak tűnne vagy érezné magát.
Mely grafikus kártyák támogatják a DLSS-t?
Az Nvidia meglehetősen egyszerűvé tette annak megállapítását, hogy melyik grafikus kártyája támogatja a DLSS-t, mivel általában minden olyan dolog, aminek a nevében szerepel az „RTX”.
De csak hogy 100%-ig biztosak legyünk benne, az alábbiakban felsoroltuk az összes Nvidia GPU-t, amely támogatja a technológiát:
- GeForce RTX 2060
- GeForce RTX 2060 Super
- GeForce RTX 2070
- GeForce RTX 2070 Super
- GeForce RTX 2080
- GeForce RTX 2080 Super
- GeForce RTX 2080 Ti
- Nvidia TITAN RTX
- GeForce RTX 3060
- GeForce RTX 3060 Ti
- GeForce RTX 3070
- GeForce RTX 3070 Ti
- GeForce RTX 3080
- GeForce RTX 3080 Ti
- GeForce RTX 3090