Néha problémás lehet a stabil internet kapcsolat az egész otthonban különösen, ha többszintes a lakásunk. A kapcsolat alacsony teljesítménye és az interferencia jelenléte korlátozhatja a lefedettséget, és olyan területeket hozhat létre, ahol a jel nem érhető el.
A wifi jelerősítő vásárlása gyakran megoldja a problémát.
Mire való a wifi jelerősítő és hogyan működik?
A jelismétlőnek és repeaternek is nevezett wifi-erősítő egy kis eszköz, amely képes rögzíteni a modemtől érkező vezeték nélküli jelet, és kiterjeszteni azt olyan területekre, ahol nincs vagy alig van lefedettség.
Csak dugjuk be a konnektorba, és már működik is. A konfigurálás után áthelyezhető egyik szobából a másikba, így jobb kapcsolatot létesíthet, ahol csak szüksége van rá.
Vásárlás előtt azonban ellenőrizzük, hogy a modem rendelkezik-e wifi hozzáférési pont / átjátszó funkcióval. Amennyiben rendelkezik ilyennel, előfordulhat, hogy nem kell új wifi-erősítőt vásárolni.
A wifi jelerősítő jellemzői
A Wifi jelerősítők kisméretű eszközök, amelyek típustól függően felszerelhetők, mivel az alábbi funkciókkal rendelkeznek
- elektromos csatlakozó,
- egy vagy több antenna,
- egy vagy több ethernet port,
- egy audio bemenet,
- további funkciókat kínáló nyomógombok sorozata.
Az antennák lehetnek belsők vagy külsők, rögzítettek vagy eltávolíthatók. A legjobb megoldás a kivehető külső antennával rendelkező wifi erősítők: ezek jobban tudják terjeszteni a jelet, és ha szükséges a mellékelt antennákat is kicserélhetjük erősebb modellekre.
Léteznek vezeték nélküli, akkumulátoros wifi-jelerősítők is. Ezek nagyszerűek, ha olyan területekre kell internetkapcsolatot létrehozni, ahol nincs konnektor.
Továbbá a wifi átjátszók lehetnek beltéri vagy kültéri. A kültéri erősítők olyan helyre ajánlottak ahol az internetkapcsolat lefedettségét épületről épületre kell kiterjeszteni.
A leghatékonyabbak akár több km-es sugarat is lefedhetnek: széles hatósugaruk és a rossz időjárási viszonyoknak való ellenálló képességük jellemzik őket.
Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb wifi jelerősítőt?
Az első dolog, amit figyelembe kell venni a wifi-erősítő vásárlásakor, a sávszélesség. Valójában a vezeték nélküli hálózatok két sávon keresztül továbbíthatók:
- A 2,4 GHz → a leggyakoribb és hagyományos. Minden modem támogatja, és az n300 és n600 szavak jelzik,
- Az 5 GHz → a legújabb generációs erősítőkre jellemző, és a WIFI AC vagy a Wireless AC szavakkal jellemzik.
Ha korszerű modemmel rendelkezel, valószínű, hogy az eszköz mindkettőt támogatja. Ezt egyszerűen ellenőrizhetjük, ha megnézzük a műszaki jellemzőit.
Ha a kétsávos megfogalmazást megtaláljuk a leírásban, akkor támogatja. Ebben az esetben válasszunk kétsávos wifi jelerősítőt a nagyobb adatátvitel érdekében.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a modem melyik sávot támogatja, válasszunk kétsávos wifi-ismétlőt. Ezek a modellek mindkét típusú modemmel kompatibilisek.
Ne feledjük továbbá azt sem, hogy nem kell a modemmel azonos márkájú wifi-erősítőt vásárolni. A modem és az erősítő kompatibilitása valójában csak a sávra vonatkozik.
A wifi jelerősítő telepítése és konfigurálása
Miután megvásároltuk az igényeinknek leginkább megfelelő wifi-erősítőt, már csak telepíteni és konfigurálni kell. Ez a rész, bármilyen bonyolultnak és nehéznek tűnik is első pillantásra, valójában rendkívül egyszerű.
Először is győződjünk meg arról, hogy kéznél legyen a wifi átjátszó használati utasítása és egy internetkapcsolatra kész számítógép.
Kövessük a csomagoláson található használati utasításokat. Általában arra kérnek, hogy csatlakoztassuk az erősítőt a konnektorhoz, várjunk néhány pillanatot, és keressük meg számítógép segítségével az átjátszó által generált wi-fi hálózatot a rendelkezésre állók között.
Ekkor a wifi-erősítő konfigurálásának automatikusan el kell indulnia. Tartsuk kéznél az erősíteni kívánt wifi hálózat nevét és jelszavát, mert ezeket majd meg kell adni.
Megjegyzés:
A wifi átjátszó által létrehozott hálózat neve általában nagyon hasonló a márkáéhoz: TP-Link, például Netgear, Sitecom stb.
Hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet a Wi-Fi erősítőből?
A leggyakoribb hiba, amit az emberek elkövetnek wifi jelerősítő használatakor, hogy nem figyelnek oda a lefedettségre. Ez nagy hiba, mert a wifi-erősítőnek fel kell vennie a bejövő vezeték nélküli jelet, hogy fel tudja erősíteni azt.
Ha olyan helyre helyezik el az erősítőt, ahol gyenge vagy hiányzik az indítójel, gyakorlatilag használhatatlanná válik.
Az ideális az, ha olyan helyre telepítjük a repeater, ahol jó a jel, vagyis nagyjából félúton a fő router és a ház azon része között, ahol nagyobb lefedettséget szeretnénk elérni.
Próbáljuk meg minimalizálni az interferenciát, hogy a legtöbbet ki tudjuk hozzni az erősítőből.
Hagyjuk, hogy az erősítőn lévő jelzőlámpák vezessenek a wifi-erősítő legjobb elhelyezésének kiválasztásában. A zöld fény általában a bemeneti jel megfelelő vételi szintjét jelzi.
A wifi erősítő alternatívái
Ha gyorsan és ideiglenesen szeretnénk javítani az internetkapcsolaton egy szobában, és nincs kéznél wifi átjátszó, akkor az alábbi alternatív megoldásokkal próbálkozhatunk.
Használjunk okostelefont, vagy számítógépet wifi jelerősítőként
Nem sokan tudják, hogy a legújabb generációs okostelefonok, iPhone-ok és laptopok vezeték nélküli jelerősítőként is használhatók. Ehhez egyszerűen telepítsük a megfelelő alkalmazásokat vagy számítógépes programokat.
A PC-k és okostelefonok wifi-erősítőként való használatának az a hátránya, hogy nem tudjuk mozgatni őket, amikor erre a célra használják őket: a veszély a jelvesztés.
Ha gyors megoldásra van szüksége, ezért jó alternatíva lehet a wifi átjátszó helyett, de ha hatékony és tartós megoldást keresünk, akkor a dedikált jelerősítő vásárlása a legjobb választás.
Mi a teendő, ha a wifi erősítő ellenére is gyenge a kapcsolat?
Erős interferencia vagy nagy távolságok esetén előfordulhat, hogy még a legjobb wifi-erősítő sem tudja biztosítani a vezeték nélküli jel megfelelő minőségét és stabilitását.
Ezekben az esetekben a probléma részben az internethez való csatlakozáshoz használt eszközhöz köthető.
Futtassunk sebességtesztet a kapcsolat sebességének ellenőrzéséhez
Ha régi internet-előfizetésünk van, a probléma az ADSL-kapcsolat erőssége lehet. Futtassunk le egy sebességtesztet a teljesítmény értékeléséhez. Ha nem kielégítőek az adatok, növeljük a jelerősséget új internetes szerződés megkötésével.