Az első turmixgépek az 1920-as években kerültek a konyhapultra, amelyeket akkoriban a malátatej felverésére tervezték. Ma már sokoldalúbbak – és a legjobb eszköz ízletes turmixok, zamatos levesek, sőt házi dióvaj készítéséhez.
A konyhai turmixgép hatékonyabbá teheti az ételkészítést, így időt takaríthatunk meg a konyhában.
A konyhai turmixgép vásárlása egyszerű feladatnak tűnik, de a különböző típusok és funkciók miatt némi megfontolást igényel.
Nézzük is milyen funkciókat érdemes figyelembe venni egy turmixgép vásárlásánál
1. A megfelelő teljesítmény és sebesség kiválasztása
A teljesítmény és a sebesség két fontos tényező, amelyet figyelembe kell venni a turmixgép vásárlásakor. Az 500-750 watt teljesítményű mixerek ideálisak konyhai használatra. Ügyeljünk arra, hogy minél nagyobb teljesítményűt válasszunk az ideális eredmény elérése érdekében.
Egy másik fontos tényező a fordulatszám, amelyet percenkénti fordulatszámban (RPM) számítanak. Megmutatja, hogy a penge hányszor fordul meg egy perc alatt.
Konyhai használatra alkalmas a 18 000 ford/perc-es fordulatszámmal rendelkező turmixgép. Gyakorlatilag minden turmixgép lehetővé teszi, hogy az igényeinknek megfelelően szabályozzuk a sebességet. Van egy külön kapcsoló vagy nyomógomb a turmix sebességének beállításához.
Ez akkor hasznos, ha valami lédúsat vagy félig folyékony formában szeretne turmixolni vagy keverni, mivel alacsony vagy közepes sebességet igényel.
2. A keverőlapátok típusai
A turmixgéppel együtt szállított pengék fajtája és lehetőségei szintén fontosak. Különböző pengék léteznek, egyesek száraz, míg mások nedves turmixoláshoz. Egyes készülékekben a dobozból való kivétel után külön becsomagolva találjuk meg őket, amelyek könnyen felszerelhetők.
Egyes turmixgépek több tartozékkal rendelkeznek a különböző funkciókhoz. Előfordulhat, hogy ki kell cserélni a tejszínhab vagy a fűszernövények aprítására szolgáló tartozékot.
3. Vezérlők
Rengeteg magas árkategóriájú turmixgép programozható billentyűzetvezérlőkkel rendelkezik. A billentyűzet előnye, hogy könnyen tisztítható, mivel nincsenek apró rések, ahova beférnének az esetleges gyümölcs maradványok.
Hátránya, hogy ha csak egy egyszerűbb turmixot szeretnénk készíteni vagy esetleg jeget aprítani, akkor előfordulhat, hogy több időt kell öltenünk a csúcstechnológiás vezérlők navigálásával, mint a jég összezúzásával.
A sima nyomógombos, kapcsolós vezérlők egyszerűen használhatók, és ugyanolyan sok lehetőséget kínálnak a speciális feladatokhoz, mint a csúcskategóriás kijelzővel rendelkező turmixgépek, de előfordulhat, hogy ezeket nehezebb lesz tisztítani.
A flip-kapcsoló és az impulzusgombos vezérlés a legegyszerűbb az összes közül, de nem kínálnak több lehetőséget.
4. Kivitel
A megjelenés nem minden, de amikor egy asztali készülékről, például egy turmixgépről van szó, a megjelenés nagyon fontos lehet.
Ha az összes többi konyhai készülékünk szálcsiszolt acélból készült, akkor valószínűleg érdemes egy ilyen anyagból készült turmixgépet választani a fényes króm vagy fehér műanyag turmixgép helyett.
A színen kívül azt is mérlegelni kell, hogy műanyag, üveg vagy rozsdamentes acél edénnyel legyen felszerelve a készülék. Míg a műanyag a legolcsóbb, megtarthatja a különböző élelmiszerek szagát, és megkarcolódhat és megkophat.
A rozsdamentes acél strapabíró, elegánsnak és menőnek tűnik, de nem lehet átlátni rajta, hogy ellenőrizhessük a keverés folyamatát.
5. Biztonság
A turmixgépet könnyen és biztonságosan kell tisztítani és tárolni. Mivel sokan a munkalapon hagyják a turmixgépet, nem utolsó szempont olyan készüléket választani, amelyen fedővel ellátott vezetéktárolók is találhatók, hogy megakadályozzák a zsinór nedvesedését.
Egyes modellek mosogatógépben moshatóként is meg vannak jelölve. Ezek különösen mosogatógép használóknak előnyös.
Egyes készülékek biztonsági zárral is rendelkeznek, amelyek megakadályozzák, hogy a gép fedő nélkül elkezdjen dolgozni.