Bár a power bankok első pillantásra egyszerű eszközöknek tűnnek, számos olyan funkcióval rendelkeznek, amelyekről a legtöbb vásárló esetleg nem is tud.
Ezzel a vásárlási útmutatóval az a célunk, hogy segítsük az átlagos nem professzionális fogyasztókat abban, hogy gyorsan és egyszerűen megtalálják az igényeinek leginkább megfelelő power bankot.
Power bank – Mire figyeljünk vásárláskor?
A következő pontokban leírjuk azokat a legfontosabb jellemzőket, amelyeket érdemes figyelembe venni, mielőtt hordozható külső akkumulátort választanánk.
1. Kapacitás
Az egyik legfontosabb szempont, amelyet figyelembe kell venni a power bank vásárlásakor vagy kiválasztásakor az a szükséges kapacitás.
Gondoljuk át, mit szeretnénk legtöbbször tölteni, mert egy táblagép több energiát vesz igénybe, mint egy okostelefon és így tovább.
Keressünk olyan power bankot, amely legalább kétszer teljesen fel tudja tölteni az okostelefonunkat.
A töltést mAh-ban mérik. Ezer mAh-s akkumulátor 1000 mA-t, azaz 1 A-t szolgáltatna egy órán keresztül. A régebbi telefonok kapacitása valószínűleg 1000 mAh alatt volt, de a modernek akár 3000 mAh is meghaladják. Például egy iPhoneX akkumulátor kapacitása 2716 mAh.
A teljes feltöltéshez a power bank kapacitásának valamivel nagyobbnak kell lennie, mint a töltendő eszközé – az a legjobb, ha van egy kis többlet, hogy az eszköz teljes töltést kapjon.
Egy 10 000 mAh-s power banknak legfeljebb háromszor, egy 20 000 mAh-s power banknak pedig több mint hatszor kell feltöltenie az okostelefont.
A feltöltések hozzávetőleges számát úgy számíthatjuk ki, hogy elosztjuk a powerbank mért kapacitását a telefon megadott kapacitásával. Az eredmény a töltések teljes száma.
2. Méret és súly
Amikor a hordozhatóságról van szó, két szempontot kell figyelembe venni: a súlyt és a térfogatot. Általában mindkettő egyenesen arányos az eszköz kapacitásával. Így minél több mAh-s egy power bank, annál nehezebb és terjedelmesebb.
3. Csatlakozás
A legtöbb power bank rendelkezik legalább egy ilyen töltési bemenettel:
- USB-A: Az elmúlt 15 év minden laptopjába, merevlemezébe, TV-jébe stb. beépített téglalap alakú port.
- Mikro/mini-USB: Általában okostelefonokban és más hordozható eszközökben használják.
- USB-C: Méretének és sokoldalúságának köszönhetően egyre nagyobb teret hódít az okostelefonok és laptopok gyártói között.
- Vezeték nélküli: Néhány modell lehetővé teszi a vezeték nélküli töltést úgy, hogy az okostelefont a power bankra helyezzük. A telefonnak támogatnia kell a vezeték nélküli töltést is, hogy ez a funkció működjön.
4. Portok száma
A korai power bankok csak egyetlen kimeneti porttal rendelkeztek, de mivel egyre gyakrabban használjuk őket, és több eszközt is szeretnének egyszerre tölteni, egyes típusok kettő és néha több porttal is rendelkeznek.
Azonban ne feledjük, hogy ha több eszközt töltünk egyszerre, akkor előfordulhat, hogy a power bank nem adja a maximális áramot az egyes portokhoz.
5. Kimeneti töltőáram
Powerbank vásárlásakor fontos átgondolni, hogy milyen sebességgel tud töltést leadni. Ez befolyásolja a töltési időt.
A kimenő teljesítményt wattban (W) mérik, és ez fontos tényező a gyorstöltésnél. A gyorstöltéssel rendelkező okostelefonok többsége 18 W teljesítményt igényel a maximális töltési sebesség eléréséhez. Ha a powerbank ezt nem tudja biztosítani, akkor az okostelefonnak tovább tart, amíg eléri a teljes feltöltést.
A gyorstöltés magyarázata
Egy eszköz sikeres gyorstöltéséhez három dologra lesz szükségünk:
- egy kompatibilis power bankra,
- egy kompatibilis kábelre
- egy olyan eszközre, amely fogadja a gyorstöltést.
Ellenőrizzük eszközünk műszaki adatait a gyártó webhelyén, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy rendelkezik-e gyorstöltéssel.
Ha ez az információ nem áll rendelkezésre, illetve ha alsó kategóriás eszközt használunk belépő szintű összetevőkkel, vagy esetleg régebbi modellt, akkor valószínű, hogy nem fog működni a gyorstöltés.
6. A power bank feltöltése
Érdemes megjegyezni, hogy magát a power bankot is fel kell tölteni. Minél nagyobb a kapacitás, annál tovább tart. Ha csak 1 amperes töltőd van, és a power bank kapacitása 5000 mAh, akkor öt órát vesz igénybe a töltés, vagy egy kicsit többet.
7. Kábelek
Power bank vásárlásakor ne feledkezzünk meg a kábelekről sem. Nem minden power bankhoz tartozik kábel sem az eszközök power bankból való töltéséhez, sem magának a power banknak a töltéséhez.
8. Egyéb funkciók
Természetesen a power bankok számos különféle funkcióval rendelkeznek, amelyek nagyon fontosak lehetnek számunkra az igényeinktől függően.
Íme néhány azok közül, amelyek érdekesek lehetnek:
- Csepptöltés: olyan eszközök töltésének képessége, amelyek nagyon kis mennyiségű energiát igényelnek, például fitnesz karkötők vagy okosórák. Azok a power bankok, amelyek nem rendelkeznek csepptöltéssel, nem képesek alacsony mennyiségű áramot szolgáltatni.
- Biztonsági jellemzők: a legtöbb power bank számos biztonsági funkcióval rendelkezik, mint például a túltöltés elleni védelem, a rövidzárlat elleni védelem, az ütésvédelem stb.
- LCD-kijelző: a power bankok túlnyomó többsége mindössze 3-5 LED-el rendelkezik a fennmaradó töltöttség megjelenítésére. Bár hasznos, elég pontatlan lehet. A jobb alternatíva az LCD képernyők, amelyek képesek a tárolt teljesítmény pontos mennyiségét százalékos számokban megjeleníteni.
- Zseblámpa funkció: egyes power bankok zseblámpával vannak felszerelve. A legtöbb esetben nem rendelkeznek túl nagy fényerővel, de vannak kivételek.
- Napelemes töltés: némelyik power bank beépített napelemmel is fel van szerelve, amely segítségével közvetlenül a napfény hatására töltheti a készüléket. A legtöbb esetben azonban nagyon sok időbe telik, amíg a napenergiával eléri a teljes feltöltést.
- Vízállóság: ez egy fontos tulajdonság a kempingezést, horgászatot, vitorlázást stb. kedvelők számára.
Végszó
A power bankok különösen hasznosak, ha sokat használod okostelefonod, táblagéped vagy más egyéb eszközeidet.
Nem mindig lehet áramforráshoz jutni a hálózatról való töltéshez, ezért egy hordozható power bank ideális megoldás lehet.