Az okosórák és karkötők még meglehetősen új kategóriát jelentenek a fogyasztói elektronikában.
Hamarosan mindenkinek okosóra lesz a csuklóján, az egészségi mutatókkal kapcsolatos információk pedig nem csak a formában tartanak, hanem vigyáznak az egészségünkre is.
Ha még nincs okosórád, és hamarosan vásárolni szeretnél, bizonyára nehéz lesz eldönteni, hogy melyiket is válasszuk, mivel egyre több márka kínálkozik a piacon, és rengeteg lehetőség áll rendelkezésre.
Útmutatónkkal szűkítheted a listát és kiválaszthatod a neked legmegfelelőbb okosórát.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő okosórát?
Főbb jellemzők, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
1. Operációs rendszer és alkalmazások telepítésének lehetősége
Az okosórák kiválasztása sok szempontból attól függ, hogy melyik okostelefon van a zsebünkben. Ha iPhone-ról van szó, akkor nincs sok választás – csak el kell dönteni, hogy milyen méretű legyen az Apple Watch.
Ha Android-eszközről van szó, akkor a választék sokkal szélesebbé válik.
Az üzletekben megtalálható modern okosórák többsége Android Wear operációs rendszerrel működik. Ez egy viszonylag fiatal Google operációs rendszer.
Az Androidhoz hasonlóan ez is nyitott, és számos lehetőséget kínál a felhasználónak munkája, valamint a felület és az óralap megjelenésének testreszabására.
Az Apple Watch természetesen saját watchOS rendszert futtat. Hivatalosan nem kompatibilisek az Android készülékekkel. A watchOS-nek még nincsenek konkrét előnyei más rendszerekkel szemben – de az iPhone-tulajdonosoknak egyszerűen nincs sok választási lehetőségük, így az Apple Watch az egyetlen lehetőség.
Ezenkívül vannak a piacon saját operációs rendszerrel rendelkező órák, mint például a Tizen (Samsung kütyühöz) vagy a Pebble OS (a Pebble órákhoz). A legtöbb esetben iOS és Android rendszerrel is működhetnek, de a funkcionalitás gyakran sokkal korlátozottabb.
2. Kijelző
A kijelző kulcsfontosságú tényezővé vált az okosóra vásárlás döntésekben. Az olyan prémium okosórákban, mint az Apple és a Samsung, találhatunk OLED-kijelzőket.
De az olyan cégek megfizethetőbb választásával, mint a RealMe, az Oppo és a Xiaomi, gyakran csak LCD-kijelzőkkel vannak felszerelve. Néhány középkategóriás okosórában AMOLED kijelzőt is található, ami jobb ajánlat, mint az LCD képernyők.
Viszont az LCD-kijelzők gyenge akkumulátor-élettartamot kínálnak az OLED-hez vagy AMOLED-hez képest, amelyek energiatakarékosak, és jobb olvashatóságot biztosítanak bel- és kültéren egyaránt.
3. Forma
A különböző gyártók különböző modelljei lehetnek kerek vagy négyzet alakúak, vagy extravagánsabb tok alakúak. Itt csak esztétikai preferenciák alapján kell döntést hoznunk.
4. A tok és a szíj anyaga
A legtöbb okosóra cserélhető szíjjal rendelkezik (vagyis műanyag és fém, gumi, bőr vagy szilikon szíjat egyaránt vásárolhatunk hozzá), tokjuk pedig legtöbbször műanyagból készül.
Néhány modell azonban fém testtel büszkélkedhet. Itt is csak rajtunk múlik a választás.
5. Nedvesség elleni védelem
Szinte minden modern okosóra nedvességálló – így nem megy tönkre a tulajdonos izzadtságától vagy a felfröccsenő víztől. De ennek a védelemnek a mértéke eltérő lehet – a legjobb, ha elolvassuk a gyártó által megadott jellemzőket.
6. A burkolat vastagsága
Ez a paraméter csak az okosóra használhatóságát befolyásolja. Meg kell jegyezni, hogy szinte minden modern okosóra még mindig meglehetősen nagy.
Nincs azonban kétségünk afelől, hogy néhány éven belül az okosórák sokkal vékonyabbak és egyben erősebbek lesznek.
7. Telefonálási képesség
Néhány újabb óramodell lehetővé teszi a hanghívásokat (ebben az esetben általában okostelefont használnak adatátvitelre). Nem egészen világos, hogy miért van erre szükség, ha mindig van telefon a zsebben, és ha lemerült, akkor az óra sem fog tudni csörögni.
8. Pulzus monitor
A legtöbb okosóra fel van szerelve ezzel. Lehetővé teszi a pulzusszám adatok olvasását. Ha aggódunk a szívünk és a testünk általános állapota miatt, valamint az edzőteremben vagy az utcán sportolunk, akkor ez nagyon előnyös funkció lehet.
9. GPS, NFC és egyéb vezeték nélküli technológiák
A legtöbb okosóra támogatja a Bluetooth-t a más mobil eszközökkel és nem egészen eszközökkel való kommunikációhoz. De a GPS-t a navigációhoz és az NFC-t a fizetéshez még mindig nem találjuk meg minden modellben – viszont annyira nem kell figyelni a jelenlétükre, mert ezek a funkciók az okostelefonon is működnek.
10. Akkumulátor
Az okosórák fő hátránya a hagyományos mechanikus órákhoz képest a használati idő. Az Apple Watch-ot például minden este fel kell tölteni.
Egyes modellek, például a Motorola Moto X azonban két napig is bírják. Az okosóráktól azonban egyelőre ne várjunk csodát – ha megveszed, készülj fel a folyamatos újratöltésre. Alapvetően az okosóra egy okostelefon mini verziója.
11. Árképzés
Sok fogyasztói elektronikai cikkhez hasonlóan a költségvetés és az árképzés sokak számára megfontolandó tényező. Az olyan gyártók, mint a RealMe és az Oppo, nagyon jó belépő szintű opciókat kínálnak nagyon megfizethető árkategóriában.
Ha valami jobbat keresel a középkategóriában, akkor az olyan cégek, mint a Fossil és a Fitbit, jó óralehetőségeket kínálnak.
Ami a prémium órákat illeti, az Apple Watch Series 7 a cég legújabb terméke, amely összességében jó okosóra, és megtekinthetjük a Samsung Galaxy Watch 4-et is, amely a Samsung legújabb ajánlata az Android okosórák kategóriájában.