A Google Stadia játékplatformja 22 országban érhető el, köztük az Egyesült Királyságban az Egyesült Államokban, és Magyarországon is fizetős és ingyenes formában.
A Stadia a „ Játékok Netflixe ” – egyfajta távoli szervereken tárolt játékokkal, valamint a csatlakoztatott eszközökre, köztük okostelefonokra, táblagépekre, számítógépekre és tévékre közvetített videókkal.
De mit kínál a Stadia? És miben különbözik a többi felhőalapú játékszolgáltatástól?
Hogyan működik a Google Stadia?
A Google Stadia egy felhőalapú játékszolgáltatás, amelyben a játékok megvásárolhatók és játszhatók, de nem kell letölteni őket konzolra vagy számítógépre.
Ennek az az oka, hogy több csatlakoztatott eszközön, például telefonokon, laptopokon és tévéken keresztül valós időben játszhatjuk a játékot, de valójában egy távoli Stadia-szerveren fut a világ egyik részén.
A játékmenet videója az interneten keresztül kerül átvitelre az eszközödre, míg a játékvezérlő vezérlőkódjai a másik irányba.
A legnagyobb akadály, amellyel más hasonló szolgáltatások az évek során szembesültek, a késleltetés – az az idő, amely a vezérlőgomb elmozdításától vagy a gomb megnyomásától a képernyőn megjelenő műveletig eltelik.
A Stadia azonban abban különbözik néhány más platformtól, például az Nvidia GeForce Now-tól és a PlayStation Now-tól, hogy szerverei számos helyen vannak elhelyezve szerte a világon. Ez lerövidíti a távolságot a játékos és a szerver között, ahonnan streamelni szeretnénk.
Ezenkívül a Google kifejlesztett egy dedikált Stadia-vezérlőt, amely közvetlenül Wi-Fi-n keresztül csatlakozik az internethez az eszköz helyett (legalábbis otthoni játék esetén).
Ez azt jelenti, hogy anélkül küldi el a vezérlőkódokat, hogy azokat először el kellene küldenie telefonjára, táblagépére vagy más csatlakoztatott eszközére. Ez csökkenti a ezredmásodpercek várakozási idejét, és a játékban ez igazán számít.
Általában egy felhőalapú játékplatformon, ha egyszer megnyomtunk egy gombot, a jelet továbbítani kell (leggyakrabban Bluetoothon keresztül) a fogadó eszközre, majd el kell küldeni internetkapcsolaton keresztül. Ezt követően a forráseszköz beolvassa, visszaküldi a fogadó eszközre, majd továbbítja a TV-készülékére (ha nem okostelefont vagy táblagépet használunk).
Ezen műveletek mindegyike időt vesz igénybe, és ez létfontosságú lehet a zökkenőmentes játékélményhez, mivel ezredmásodpercek jelenthetik a különbséget a golyó elkerülése vagy a fejlövés között.
Sok harmadik féltől származó Bluetooth-vezérlővel is működik (beleértve az Xbox vezeték nélküli vezérlőt is), de a hivatalos vezérlőhöz képest egy kis késleltetést okozhatnak.
Google Stadia kompatibilis eszközök
A Google Stadiának nincs szüksége dedikált eszközre, mivel a meglévő csatlakoztatott eszközökön keresztül is lejátszható.
Számítógépes használat esetén a Stadia a Google Chrome internetböngészőn keresztül működik. Ezért elérhető PC-n, Mac-en és Chromebookon külön külön szoftver vagy eszközök nélkül.
Megtalálható bizonyos okostévéken is, köztük az LG és a Hisense némelyikén. Az Android TV-vel felszerelt modellek, például a Sony vagy a Philips modelljei is hozzáférhetnek a Stadia alkalmazáshoz.
Alternatív megoldásként hozzáadhatunk egy Nvidia Shield TV-t a beállításhoz, mivel az Android TV-t is tartalmaz. Más Android TV set-top boxok is kompatibilisek lehetnek.
Természetesen a Google saját Chromecast Ultra és Chromecast with Google TV készülékével Stadia-játékok is játszhatók.
Ami a mobilhasználatot illeti, az Android és az iOS is támogatott, bár ez utóbbi egy kis körültekintést igényel.
Minden Android telefon kompatibilis, bár sok csak „Kísérlet” módban működik, ami azt jelenti, hogy hivatalosan nem támogatottak.
Tudok Stadia játékokat játszani mobiladat kapcsolaton keresztül?
2020 októberében a Google hivatalosan is hozzáadta a Stadia-játékok lejátszásának lehetőségét 4G vagy 5G kapcsolaton keresztüli mobileszközön való használathoz.
Korábban béta formában lehetett használni, de most már teljesen működik, és a beállításokban ki- és bekapcsolható.
Mennyibe kerül a Google Stadia?
A tagságnak két szintje van: a Stadia Pro, amely fizetős, és a sima Stadia, amely ingyenes hozzáférési csomag.
A Stadia Pro tagság havi 8,99 GBP-ba kerül az Egyesült Királyságban, 9,99 USD havonta az Egyesült Államokban és 9,99 euróba más európai országokban.
Ez akár 4K HDR játékmenetet és 5.1-es térhatású hangzást biztosít a felhasználóknak. A játékok többségét azonban továbbra is meg kell vásárolni.
Ez azért van így, mert bár a Stadia Pro-tagság feljogosítja a felhasználókat arra, hogy havonta több ingyenes játékot is hozzáadhassanak a könyvtárakhoz – olyan, mint a PlayStation Plus és az Xbox Live Gold –, ez nem egy korlátlan fogyasztású szolgáltatás.
A Stadia Premiere Edition csomag egyfajta kezdőcsomagként érhető el. Az ára 69,99 GBP (79,99 USD) tartalmaz egy Clearly White Stadia-vezérlőt és egy Chromecast Ultra-t, amely képes 4K HDR játékmenetet streamelni a tévére.
A költségek csökkentése érdekében (korábban sokkal drágább volt), többé nem kapsz utalványkódot a Stadia Pro-tagsághoz, de minden új felhasználó ingyenes próbaidőszakot kap.
Egy hónapig ingyenesen elérhető, függetlenül attól, hogy megvásároljuk a Premiere Editiont vagy sem. Ezt követően a próbaidőszak lejárta után visszaáll 8,99 GBP/9,99 USD/9,99 €, de ezt megelőzően egyszerűen leiratkozhatunk.
Az alternatív terv eredetileg Stadia Base néven volt ismert, de mára csak a régi Stadia maradt. Ez egy felosztó-kirovó terv – a játékokat egyenként kell megvásárolni, mint a Pro esetében, de nem kapunk ingyenes havi játékokat.
A normál Stadia is maximum 1080p-re és sztereó hangra korlátozódik. Az előny azonban az, hogy nem kell havi előfizetési díjat fizetni.
A Stadia Pro ingyenes próbaidőszakának lejárta után visszatérhetünk az ingyenes Stadia-tagsághoz.
Mindkét tagsági lehetőség esetén a megvásárolt játékok örökre a Stadia-fiókodhoz lesznek rendelve, és bármikor játszhatsz velük.
Az új játékok árait a fejlesztők és a kiadók határozzák meg. Körülbelül ugyanazon az áron vannak, mint a konzolos címek.
A külön Stadia-kontrollerek Just Black, Clearly White és Wasabi színekben kaphatók, egyenként 59 GBP (69 USD) áron.
Milyen szélessávú sebességre van szüksége a Google Stadia futtatásához?
A Google azt állítja, hogy a Stadia akár 4K HDR-ben és 60 képkocka/másodperc sebességgel is képes futtatni a játékokat.
Akár 5.1-es térhatású hangzásra is képes a Chromecaston és a Chrome böngészőn keresztül. A videó teljesítményét és a hangminőségét azonban a szélessávú kapcsolatod határozza meg, és ehhez Stadia Pro-előfizetés szükséges (a Stadia-tagság normál maximuma 1080p-nél).
A legjobb élmény érdekében – 4K HDR 60 képkocka/s-on és 5,1 hangzás mellett – valóban szüksége van egy 35 Mbps-os ajánlott sebességre. A játékok azonban továbbra is az ajánlott, abszolút minimális 10 Mbps sebességről futnak.
Valószínűleg a 720p-re és a sztereóra lesz korlátozva, de továbbra is 60 képkocka/mp-t kell kapnunk.
Itt ellenőrizhetjük a sebességet egy erre a célra szolgáló online teszt segítségével.
A Google merészen állítja, hogy valamikor a jövőben a Stadia akár 8K felbontásban és 120 fps-es streamelésre is képes lesz. Ez azonban még messze van, és sokkal nagyobb internetsebességet igényel majd, mint ami sok országban jelenleg elérhető.
Hol érhető el a Stadia?
A Stadia jelenleg a következő országokban érhető el: Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Ausztria, Belgium, Kanada, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Magyarország, Olaszország, Írország, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Szlovákia, Spanyolország, Svédország, Svájc és Cseh Köztársaság.