A mosógép tisztítása legalább annyira fontos, mint a megfelelő vízhőfok és a mosószer megválasztása. A mosógépben maradó pangó vagy el nem párolgott víz, a mosószer és öblítő maradványai, a ruhákról belekerülő szennyeződések, szöszök és persze a haj, valamint szőrszálak mind-mind megágyaznak a baktériumoknak és gombáknak.
Ha nem takarítjuk és fertőtlenítjük rendszeresen a masinánkat, bizony lerövidíthetjük az élettartamát, és emellett más kellemetlenségekkel is számolnunk kell, mint például az elszürkült vagy nem patyolat tiszta ruhák, a lerakódás miatt megjelenő foltok a kimosott ruhán, valamint az áporodott, állott szag, amely nem csak a mosógépen, de a frissen mosott ruhán és érezhető lesz.
A tisztítás gyakorisága
Ha még soha nem tisztította ki a mosógépét, akkor a jobb később, mint soha elvén, amint teheti, fogjon hozzá! Az ideális gyakoriság, a mosógép használatától függően egy és három hónap között van.
Egy kétfős háztartásban kevesebb szennyes keletkezik, mint egy nagycsaládnál, így míg egy házaspárnál heti 2-3 alkalommal indítják be a mosógépet, addig egy háromgyerekes anyuka akár naponta kétszer is moshat.
Életvitelünk, a családtagok száma és munkánk, valamint hobbink is befolyásolja, hogy milyen gyakran mosunk. Eme gyakoriság alapján érdemes beiktatni a takarítási rutinba a mosógép átmosását, fertőtlenítését.
A mosógép tisztán tartása nem ördöngösség
A tisztítást érdemes a gumitömítés kitakarításával kezdeni. Ideális esetben minden mosás után áttöröljük a tömítést, amennyiben erre nincs időnk, a mosógép általános tisztítása során semmiképp se hagyjuk ki ezt a lépést.
A nagyobb szennyeződések eltávolítása után töröljük át nedves, fertőtlenítőszeres vagy ecetes ruhával annyira alaposan, amennyire csak tudjuk, és nyúljunk be a redők közé is. Segítségül hívhatunk egy régi fogkefét, amellyel könnyedén át lehet sikálni a gumis részt.
Ezt követően vegyük ki és mossuk el a mosószer- és öblítő-adagolót, ha van rá mód, áztassuk is be. Az adagoló alatt és a körülötte lévő borításról se feledkezzünk meg! A kivehető szűrőket ürítsük ki, majd ugyancsak használjunk fogkefét vagy régi körömkefét, és ecetes/fertőtlenítőszeres vízben történő áztatás után sikáljuk át.
Végül a mosógép dobja következik, amelynek a gépen belül található részéhez nem férünk hozzá, és a szétszereléssel nem is érdemes kísérletezni, így ekkor szükségünk lesz olyan készítményre vagy oldatra, amely dobon található lyukakon keresztül bejut a dob alá.
Kemikália vagy házi szerek? Csak önön múlik!
A drogériákban számos, a mosógép tisztításához ajánlott készítményt találunk, amely lehet tasakos, folyékony, gél állagú vagy tabletta.
Ezeket a gyártó utasításainak megfelelően használjuk! Azonban, ha jobban bízunk a házi szerekben, akkor az ecet is remek megoldás. A mosógép dobjába öntsünk három deci ecetet, amelyet ugyanennyi vízzel felhígítunk és indítsuk el a leghosszabb ciklust.
Használjunk illóolajokat, amelyek nemcsak megszüntetik a szagokat, de a vírusokat és baktériumokat is elpusztítják.
- Kiválasztott illóolajok: A legjobb illóolajok a mosógép tisztításához a teafaolaj, citromolaj és levendulaolaj, mivel ezek erős antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal rendelkeznek.
- Tisztító oldat készítése:
- Keverjünk össze 2 csésze fehér ecetet és 10-15 csepp illóolajat egy tálban.
- Öntsük ezt az oldatot a mosógép dobjába vagy az öblítőszer adagolóba.
- A mosógép futtatása:
- Indítsunk el egy forró vízzel történő üres ciklust a mosógépen. Ez segít eltávolítani a lerakódásokat és a szennyeződéseket, miközben az illóolajok fertőtlenítik a belső teret.
- Tömítések és ajtó tisztítása:
- Egy puha ronggyal vagy szivaccsal töröljük át a mosógép ajtajának tömítéseit és a belső felületeket az illóolajos oldattal. Ez különösen hasznos a penész és a szagok eltávolításában.
Mely illóolajokat válasszunk?
- Teafaolaj: Nagyszerű antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, így segít a penész és a baktériumok eltávolításában.
- Citromolaj: Friss illatot ad és kiváló zsíroldó tulajdonságokkal bír, így segít a lerakódások eltávolításában.
- Levendulaolaj: Nyugtató illata mellett antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, és friss illatot hagy maga után.
További tippek
- Rendszeresség: Havonta egyszer érdemes elvégezni a mosógép tisztítását illóolajokkal, hogy megelőzzük a szagok és a penész kialakulását.
- Szűrők tisztítása: Ne felejtsük el rendszeresen tisztítani a mosógép szűrőit is, hogy azok ne tömődjenek el.