A rengeteg különböző funkcióval, típussal és ciklussal rendelkező mosógép kiválasztásával sokat időzhetünk az interneten. A segítségnyújtás érdekében összeállítottunk egy útmutatót, amely lépésről lépésre megmutatja, mire kell odafigyelni egy új mosógép vásárlásánál.
Először is ismerjük meg a mosógépek típusait
El kell döntenünk, hogy milyen mosógépet szeretnénk vásárolni. Négy fő típus közül választhatunk, és a választás elsősorban a rendelkezésre álló helytől függ.
Mutatjuk a különböző modelleket:
- Szabadon álló mosógépek (ez a legnépszerűbb típus): A szabadon álló mosógép önmagában is megállja a helyét, így gyakorlatilag bárhol elhelyezhetjük, ahol van csatlakozás. Egymásra rakhatjuk, pult alatt tárolhatjuk, könnyebben mozgathatjuk egyik helyről a másikra.
- Integrált mosógépek: A beépített vagy integrált mosógépet úgy alakították ki, hogy a saját szekrényébe vagy a pult alatti helyre behelyezhető, így nem látható. Az integrált típusok picit drágábbak és valamivel kisebbek lehetnek, mint a szabadon álló gépek, de általában csendesebbek, mivel a szekrényajtó tompíthatja a zajt.
- Félig integrált mosógépek: A vezérlőpanel látható, míg a dob egy ajtó mögött van elrejtve. Szükségünk lesz egy plusz ajtópanelre, hogy illeszkedjen a konyhai egységekhez.
- Mosó-szárítógépek: A mosógép és a szárítógép vásárlása költséges lehet, és sok helyet foglalhat el. Itt jönnek képbe a mosó-szárítógépek. Ezek a kettő az egyben modellek nagyszerű megoldást jelenthetnek, ha egy olyan gépet keresel, amely mindenre képes. A „mosó” rész úgy működik, mint bármely hagyományos mosógép, míg a „szárító” rész úgy funkcionál, mint egy hőszivattyús szárítógép. Ezenkívül a mosó-szárítógépek olyan szárítási kapacitással is rendelkezhetnek, amely közel sem éri el a mosási kapacitásukat. Ez azt jelenti, hogy bár lehet, hogy 10 kg-ot tudunk mosni, előfordulhat, hogy csak 4 kg-ot tudunk szárítani ugyanabban a gépben.
Mit vegyünk figyelembe egy mosógép vásárlása előtt?
Ezek azok az alapfunkciók, amelyeket egy mosógépben kell keresni, függetlenül attól, hogy milyen típust vásárolunk, vagy milyen költségvetéssel rendelkezünk.
1. Energetikai besorolás
A mosógép energiabesorolási rendszere A-G-ig tart, ahol az A a legmagasabb energiahatékonysági besorolás, a G pedig a legalacsonyabb. És minél energiahatékonyabb a mosógép, annál kevesebb energiát fogyaszt. Jót tesz a bolygónak is ha csökkentjük az energiaszámlát!
2. Fordulatszám
A mosógép centrifugálási sebessége megmutatja, milyen gyorsan forog a dob egy ciklus alatt. A normál értékek általában körülbelül 1200 és 1600 ford./perc között vannak.
Azonban figyelembe kell venni, hogy a gyapjúnak és bizonyos szintetikus anyagoknak lassabb centrifugálási sebességre van szükségük a pamuthoz képest – tehát gondoljunk arra is, hogy milyen anyagokat mosunk leggyakrabban.
3. Környezetbarát üzemmód
Ha környezetbarát mosógépet szeretnénk vásárolni, néhány dolgot ellenőrizni kell. Az egyik az energiabesorolás, amelyről korábban beszéltünk.
Egy másik kérdés, hogy rendelkezik-e dedikált eco üzemmóddal – egy zöld mosógép ezzel a beállítással akár 60%-kal kevesebb energiát fogyaszthat.
4. A megfelelő méret kiválasztása
Amikor új mosógépet keresünk, mindig tartsuk szem előtt, hogy a dob méretét a száraz ruhák tömegében mérik. A leggyakoribb méretek 5 és 8 kg között vannak.
Ideálisak egy átlagos család mosási rutinjához, de az, hogy mire lesz szükséged, az attól függ, hogy mit és milyen gyakran mosunk.
A normál mosógép méretei nagyjából 84-85 cm magasak, 59,5-60 cm szélesek és 50-60 cm mélyek. A méretek azonban modellenként változnak, ezért mindig ellenőrizzük a termékleírásokat.
Extra funkciók, amelyeket érdemes figyelembe venni
1. Gőzfunkció
A gőzölős mosógép kiválóan eltávolítja az allergéneket, baktériumokat és a makacs foltokat. A gőzzel ellazulnak a ruhaszálak, így a víz és a mosószer könnyebben hozzáfér a foltokhoz. Ráadásul a mosógép gőz funkciója a vasalást is megkönnyíti!
2. Intelligens beállítások
Az intelligens mosógép Wi-Fi-n keresztül csatlakozhat az internethez, így telefonon, táblagépén vagy az intelligens otthoni hubon lévő alkalmazásból vezérelhetjük.
A Wi-Fi-s mosógéppel olyan dolgokat hajthatunk végre, mint például a programok beállítása és elindítása, vagy ellenőrizhetjük, hogy épp mennyi idő van még hátra.
3. Csendes teljesítmény
Ha csendes mosógépet szeretnénk, ellenőrizzük annak átlagos zajszintjét, amely decibelben (dB) van megadva. Bár soha nem fogsz találni teljesen csendes mosógépet, az 50 dB alatti zajszint különösen csendesnek számít.
4. Automatikus adagolás
Az automatikus adagolású mosógép automatikusan adagolja a megfelelő mennyiségű mosószert a mosás megfelelő súlyának meghatározásával.
5. Érzékelő technológia
Válasszunk olyan mosógépet, amely beépített érzékelőkkel rendelkeznek, így automatikusan beállítja a víz, a hő és a centrifugálási sebesség mennyiségét a ruhanemű töltetétől függően.
Ráadásul, mivel soha nem használ több energiát vagy vizet, mint amennyire szüksége van, ez segíthet a rezsicsökkentésben is.
6. Adjuk hozzá utólag
A „ciklus szüneteltetése” gomb vagy a mosógép kiegészítő-mosás funkciója lehetővé teszi, hogy az elfelejtett ruhadarabokat a mosási ciklus közepén is be tudjuk helyezni. Így nem kell megvárni a következő napi mosást.
7. Öntisztító funkció
Annak érdekében, hogy mosógépünk a lehető legjobban működjön, érdemes időnként megtisztítani a dobot. Egyes gépek öntisztító ciklussal eltávolítják a dobban lerakódott öblítőt, mosószert és szennyeződést.
8. Inverter motor
Az inverter motoros mosógépek fokozatmentes sebességszabályozást, csendes működést és hosszú élettartamot kínálnak.