A DeFi egy nyitott és globális pénzügyi rendszer, amelyet az internet korszakára építettek – alternatíva egy olyan rendszerhez, amely átláthatatlan, szigorúan ellenőrzött, és több évtizedes infrastruktúra és folyamatok tartják össze. Ellenőrzést és láthatóságot biztosít a pénzünk felett.
Mi az a decentralizált pénzügy (DeFi)?
A decentralizált pénzügy (DeFi) egy feltörekvő pénzügyi technológia, amely a kriptovalutákhoz hasonló biztonságos elosztott főkönyveken alapul. A rendszer megszünteti a bankok és intézmények pénz, pénzügyi termékek és pénzügyi szolgáltatások ellenőrzését.
A DeFi néhány fő vonzereje sok fogyasztó számára:
- Megszünteti a bankok és más pénzügyi társaságok által szolgáltatásaik használatáért felszámított díjakat.
- Pénzünket egy biztonságos digitális pénztárcában tartjuk, ahelyett, hogy bankban tartanánk.
- Bárki, aki rendelkezik internetkapcsolattal, jóváhagyás nélkül használhatja.
- Másodpercek és percek alatt utalhatunk át pénzt.
A decentralizált pénzügyek (DeFi) megértése
A decentralizált finanszírozás és működésének megértéséhez segít megérteni, miben különbözik a centralizált finanszírozás a DeFi-től.
Központosított pénzügy
A központosított pénzügyekben a pénzed bankok, vállalatok kezében van, amelyek átfogó célja a pénzszerzés. A pénzügyi rendszer tele van harmadik felekkel, akik megkönnyítik a pénzmozgást a felek között, és mindegyik díjat számít fel szolgáltatásaik használatáért.
Tegyük fel például, hogy vásrolsz 1000 liter tejet a hitelkártyáddal. A terhelés a kereskedőtől egy elfogadó bankhoz kerül, amely továbbítja a kártya adatait a hitelkártya-hálózatnak.
A hálózat törli a terhelést, és fizetést kér a banktól. A bankunk jóváhagyja a terhelést, és a jóváhagyást az elfogadó bankon keresztül visszaküldi a hálózatnak a kereskedőnek. A lánc minden entitása fizetést kap szolgáltatásaiért, általában azért, mert a kereskedőknek fizetniük kell a hitel- és betéti kártyák használatáért.
Minden egyéb pénzügyi tranzakció pénzbe kerül; A hitelkérelmek jóváhagyása napokig tart; lehet, hogy nem is vehetjük igénybe a bank szolgáltatásait, ha utazunk.
Decentralizált pénzügyek
A decentralizált finanszírozás megszünteti a közvetítőket azáltal, hogy lehetővé teszi az embereknek, a kereskedőknek és a vállalkozásoknak, hogy pénzügyi tranzakciókat bonyolítsanak le a feltörekvő technológián keresztül. Ezt peer-to-peer pénzügyi hálózatokon keresztül érik el, amelyek biztonsági protokollokat, kapcsolódási lehetőségeket, szoftver- és hardverfejlesztéseket használnak.
Bárhonnan, ahol van internetkapcsolat, kereskedhetünk és kölcsönözhetünk olyan szoftverrel, amely rögzíti és ellenőrzi a pénzügyi műveleteket elosztott pénzügyi adatbázisokban.
Az elosztott adatbázis különböző helyeken elérhető; összegyűjti és összesíti az összes felhasználó adatait, és konszenzusos mechanizmust alkalmaz ezek ellenőrzésére.
A decentralizált finanszírozás ezt a technológiát használja a központosított finanszírozási modellek kiküszöbölésére, lehetővé téve bárki számára, hogy bárhol használhassa a pénzügyi szolgáltatásokat, függetlenül attól, hogy ki és hol van.
A DeFi-alkalmazások a személyes pénztárcák és az egyéneknek szánt kereskedési szolgáltatások révén nagyobb irányítást biztosítanak a felhasználóknak pénzük felett.
Hogyan működik a DeFi?
A decentralizált finanszírozás a kriptovaluták által használt blokklánc technológiát használja. A blokklánc egy elosztott és biztonságos adatbázis vagy főkönyv. A dApp nevű alkalmazások a tranzakciók kezelésére és a blokklánc futtatására szolgálnak.
A blokkláncban a tranzakciókat blokkokban rögzítik, majd más felhasználók ellenőrzik. Ha ezek az ellenőrzők megállapodnak egy tranzakcióban, a blokk lezárásra és titkosításra kerül; egy másik blokk jön létre, amely az előző blokkról tartalmaz információkat.
A blokkokat „láncolják” egymáshoz az egyes folyamat blokkokban lévő információkon keresztül, így a blokklánc nevet adják. Az előző blokkokban lévő információk nem módosíthatók a következő blokkok befolyásolása nélkül, így nincs mód a blokklánc megváltoztatására. Ez a koncepció más biztonsági protokollokkal együtt biztosítja a blokklánc biztonságos természetét.
DeFi pénzügyi termékek
A peer-to-peer (P2P) pénzügyi tranzakciók a DeFi mögötti egyik alapfeltételei. A P2P DeFi tranzakció olyan, amikor két fél megállapodik abban, hogy kriptovalutát árukra vagy szolgáltatásokra cserél egy érintett harmadik féllel.
Ennek teljes megértéséhez fontolja meg, hogyan kaphat hitelt a központosított finanszírozásban. El kell mennie a bankjához vagy egy másik hitelezőhöz, és igényelnie kell egyet. Ha jóváhagyják, akkor kamatot és szolgáltatási díjat kell fizetnie a hitelező szolgáltatásainak használatának kiváltságáért.
A DeFi-ben a decentralizált pénzügyi alkalmazás (dApp) segítségével adja meg hiteligényeit, és egy algoritmus összeköt az igényeinknek megfelelő partnerekkel. Ezután el kell fogadni a hitelező egyik feltételét, és megkapjuk a kölcsönt.
A tranzakció rögzítésre kerül a blokkláncban; akkor kapja meg a kölcsönt, miután a konszenzusos mechanizmus ellenőrizte azt. Ezután a hitelező megkezdheti a kifizetések beszedését tőlünk a megállapodás szerinti időközönként. Amikor a dApp-on keresztül fizetünk, az ugyanazt a folyamatot követi a blokkláncban, majd a pénzeszközöket átutalják a hitelezőnek.
DeFi valuta
A DeFi-t úgy tervezték, hogy kriptovalutát használjon a tranzakciókhoz. A technológia még mindig fejlesztés alatt áll, így nehéz pontosan meghatározni, hogy a meglévő kriptovaluták hogyan valósulnak meg, ha egyáltalán megvalósítják. A koncepció nagy része a stablecoin körül forog, egy entitás által támogatott vagy olyan fiat valutához, mint a dollárhoz kötött kriptovaluta.
Mit csinál a decentralizált pénzügy?
A DeFi célja, hogy megszabaduljon azoktól a harmadik felektől, akik minden pénzügyi tranzakcióban részt vesznek.
A Bitcoin decentralizált pénzügy?
A Bitcoin egy kriptovaluta. A DeFi-t úgy tervezték, hogy kriptovalutát használjon az ökoszisztémájában, így a Bitcoin nem annyira DeFi, mint inkább annak része.
A kriptovalutákba és más kezdeti érmeajánlatokba („ICO-k”) történő befektetés rendkívül kockázatos és spekulatív, és ez a cikk nem a mi ajánlásunk a kriptovalutákba vagy más ICO-kba való befektetésre. Mivel minden egyén helyzete egyedi, minden pénzügyi döntés meghozatala előtt mindig konzultálni kell egy képzett szakemberrel.