SZPONZORÁLT TARTALOM
Az ipari megoldásoknál a robotika az egyik legmodernebb ágazatot képviseli, ami az automatizációval szorosan összefügg. Éppen ezért fontos, hogy ezek a berendezések a legprecízebb mozgatásra legyenek képesek amellett, hogy csendes járásuk és teherbírásuk kiszolgálja az ipari követelményeket.
A robotika esetén lényeges tehát a megfelelő hajtástechnika alkalmazása, így a leghatékonyabb és legpontosabb mozgatás jöhet létre a termelés során. Cikkünkben bemutatjuk a hajtástechnika és a robotika kapcsolatát, valamint arra is kitérünk, hogy miért fontos minőségi megoldásokkal dolgozni.
A hajtástechnika és a robotika kapcsolata
Mitől mozognak a robotok? Tulajdonképpen ez egy egyszerű válasz, hiszen a hajtómű segít nekik ebben. Ez a szerkezeti megoldás ugyanis befolyásolja a robotok mozgását és funkcionalitását, így létrejöhet az az összetett folyamat, ami a robotikát működteti.
A hajtástechnika emellett magában foglalja a mechanikai szempontokat és a programozható rendszereket, amelyek lehetővé teszik a robotok pontos és akár speciális vezérlését. A robot felprogramozása egy erre alkalmas programban történik meg, ahol számos paramétert figyelembe kell venni. Ilyenek többek között a robotok szabadságfokai, a koordinátarendszerben történő mozgás irányítása, a terhelhetőség és a pontosság.
A robotokban jelenleg három fő meghajtástípust használnak:
- pneumatikus vagy levegős;
- hidraulikus vagy folyadék által segített;
- elektromos;
- valamint e három különböző kombinációit.
A három meghajtási mód közül az elektromos a legcélravezetőbb, hiszen nincs szükség speciális energiatovábbító rendszer kiépítésére. Elegendő csupán a megfelelő villamosvezetéket eljuttatni a robothoz annak érdekében, hogy a hajtásrendszere működjön.
A pneumatikus megoldásnál azonban már ki kell építeni a sűrített levegő továbbításának lehetőségét, hiszen enélkül nem tud működni a rendszer. A hidraulikus meghajtásokat pedig főleg nagyobb teherbírási igény esetén használják.
A robotok az emberi test mintáját veszik alapul, így a forgáspontok, csuklópontok is az emberi ízületeket utánozzák. A hajtástechnika részeinek számítanak az ezeket működtető elemek, hiszen a mozgatás nélkül nem jöhetne létre a mozgás.
A hajtásrendszerek befolyásolják tehát a robotok mozgását és funkcionalitását a sebesség, az irány és az erő szabályozásával. Ezek teszik lehetővé, hogy a robotok pontos mozgásokat és összetett feladatokat hajtsanak végre.
Miért fontos a minőségi hajtástechnika a robotoknál?
Az iparban alapvető tényező a termeléskiesés elkerülése és a költségek csökkentése, aminek az egyik része az extra karbantartás és a berendezések nem tervezett cseréje. A minőségi hajtástechnika beépítésével alacsonyabbá válik a váratlan javítási költség, mivel szinte csak a rendszeres karbantartásra, vagy más néven a nagyobb problémák megelőzésére kell költeni. Mire van hatással a minőségi hajtástechnika?
Hatékonyság és sebesség
Az alkalmazott hajtástechnika típusa nagyban befolyásolhatja a robot effektivitását és sebességét. Ebben az iparágban számos innováció látott napvilágot, ami elősegíti a robotok nagyobb mozgásterének és sebességnövelésének létrehozását úgy, hogy az egyenletes és szinte hang nélküli legyen. A sokrétű, precíz és nagy sebességű mozgással sokkal többféle feladatot képes ellátni a berendezés, ami nagyban megkönnyíti a gyárban dolgozók életét.
A sebességre hatással van a hajtásrendszert felépítő alkatrészek anyagminősége, a megmunkálás pontossága, a szerkezet bonyolultsága és a méretpontos tervezés. Emellett lényeges, hogy milyen terhelésre tervezték az adott robotot, hiszen a túlterhelt állapot is lassíthatja a munkát.
A fejlett technológia alkalmazása tehát különösen fontos az olyan iparágakban, mint a gyártás, ahol a robotoknak összetett feladatokat kell végrehajtaniuk. Lehet ez például a szerszámgépek előállítása, az autóipar vagy más bonyolult műveleteket igénylő terület.
A megfelelő és minőségi hajtómű alkalmazása lehetővé teszi a robotok számára, hogy alkalmazkodjanak a különböző környezetekhez és feladatokhoz.
Energiafogyasztás és költségek
A modern, ISO 14001-es környezetirányítási rendszerszabványok szerint minden üzemben a lehető legkisebbre kell csökkentenie a környezetterhelést. Ez többek között vonatkozik az energiafelhasználásra, ami nemcsak a szabvány betartása miatt érdeke a gyáraknak, hanem a költségek alacsonyan tartása miatt is.
A hajtástechnika megfelelő megválasztása a robot energiafogyasztását is befolyásolhatja, hiszen nem mindegy a súrlódási ellenállás vagy az sem, hogy mekkora energiát igényel a feladat elvégzése. Az energiahatékony rendszerek pedig még inkább alapvető fontosságúak az akkumulátoros robotok esetében, hiszen itt egy véges energiaforrásról beszélünk, amit időnként fel kell tölteni. A termeléskiesés megelőzéséhez érdemes csereakkumulátorokat tartani, így folytatható a munka.
Az alkalmazott technológia tehát nagyban befolyásolhatja a robot teljes költségét és karbantartási igényeit. Az akkumulátoros megoldás jellemzően a változó helyigény miatt lehet fontos, míg az állandó energiaellátást igénylő berendezések fix helyet kapnak egy üzemben.
Konklúzió
Az ipari automatizációban fontos szerepet töltenek be a robotok, hiszen nemcsak automatizált feladatvégzésre alkalmasak, hanem nagy sebességű, precíz mozgásokra is. A robotok meghajtása három módon lehetséges: elektromos, pneumatikus és hidraulikus. Ezek megválasztása során figyelembe kell venni a környezeti adottságokat: van-e lehetőség az energiaforrás és a tápvezetékek kiépítésére?
Mekkora terhelésre választja az adott üzem a berendezéseket? Emellett érdemes figyelembe venni az energiaköltségeket és a felmerülő karbantartási költségeket, melyek egy minőségi hajtástechnika beépítésével nagyban redukálható.
Amennyiben szükséged lenne ilyen hajtásrendszerre, úgy érdemes felkeresned a Theiss Hajtástechnika Kft-t, ahol a kiválasztásban is segítenek!
Képek forrásai: auctech.com, theissdrive.com, Pexels.