2022 elején nem könnyű grafikus kártyát vásárolni, és még az olyan konzolok is hiánycikknek számítanak, mint az Xbox Series X és a PlayStation 5.
Ha valamilyen más módszert keresel a legújabb játékokkal való játékra, érdemes lehet egy felhőalapú játékszolgáltatást, például a GeForce Now-t fontolóra venni.
Hogyan működik a GeForce Now felhőalapú játék?
A felhőalapú játék lehetővé teszi, hogy szinte bármilyen internetkapcsolattal rendelkező eszközt használjunk a játék streameléséhez az interneten keresztül.
Ez azt jelenti, hogy a játék nem helyileg fut az eszközön (például okostelefonon), hanem távolról, a felhőben.
Szükségünk lesz valamilyen módszerre a játék vezérléséhez, amely a választott eszközünkhöz van csatlakoztatva. Ez lehet az okostelefonhoz csatlakoztatott gamepad vagy konzolvezérlő, vagy lehet egy hagyományosabb PC-s játékvezérlési séma, amely billentyűzetet és egeret tartalmaz.
Mivel a játék az interneten fut, elméletileg használhatjuk a felhőalapú játékokat vezetékes, vezeték nélküli vagy mobil kapcsolaton keresztül.
Ezzel bárhol, gyakorlatilag bármilyen modern hardveren élvezhetjük a legújabb PC-re és konzolra kiadott játékokat.
Néhány egyéb dologra is figyelni kell, mint például egy kellően nagy felbontású képernyővel rendelkező eszköz kiválasztása és a kapcsolat minőségének állandósága (például a mobilhálózaton való lejátszás egy mozgó vonaton nem működik túl jól).
A felhőalapú játékok először az OnLive szolgáltatás megjelenésével jelentek meg, amely 2010-ben indult, majd 2015-ben végül leállt.
Mostanra azonban számos különböző felhőalapú játékszolgáltatás létezik, és mindegyik megpróbálja megoldani az alacsony fogyasztású eszközökön való távoli játék problémáját. a maguk módján.
A GeForce NOW mellett ott van a Google Stadia, a Microsoft Xbox Cloud Gaming, a Sony PlayStation Now és az Amazon Luna.
Miért válasszuk a GeForce Now-t?
A GeForce NOW egyedülálló a felhőalapú játéktérben, mivel lehetővé teszi a már birtokolt játékokkal való játékot. Steam, Epic Games Store vagy Ubisoft Connect fiókodat csatlakoztathatod a GeForce NOW-hoz, és több mint 1000 játékhoz férhetsz hozzá a felhőn keresztül.
Ez számos ingyenesen játszható játékot tartalmaz, de a konkurens szolgáltatásokkal ellentétben a GeForce NOW játékkönyvtára nem változik prémium tagsággal.
Ehelyett az NVIDIA streaming szolgáltatása néhány különböző szintet kínál, amelyek a teljesítmény és a hűség különböző szintjének felelnek meg.
Az ingyenes szint akár 1080p felbontást is kínálhat 60 képkocka/mp sebességgel, és a munkamenet hossza legfeljebb egy óra. Csak alapszintű hozzáférést kapunk a szerverekhez, ezért gyakran előfordulhat, hogy várnunk kell a csatlakozásra.
Két prémium szint létezik: Priority és RTX 3080.
A Priority szint 1080p-hez ragaszkodik 60 képkocka/mp-en, de hozzáadjuk a sugárkövetést, a munkamenet hosszát akár hat órán keresztül, valamint a szerverekhez való elsőbbségi hozzáférést a sorok csökkentése érdekében. Ezt havi 9,99 USD-ért érhetjük el, a hat hónapos hozzáférésért pedig 49,99 USD-t kell fizetnünk.
A legújabb szint az NVIDIA csúcskategóriás RTX 3080 grafikus kártyájával egyenértékű teljesítményt ígér. Valójában nem az RTX 3080 grafikus kártyát használjuk, hanem egy szervert, amely nagyjából azonos teljesítményt nyújt.
1440p-s játékot kaphatunk akár 120 képkocka/mp sebességgel PC-n vagy Mac-en, vagy 4K HDR – játékot NVIDIA Shield-en (vagy kompatibilis tévén) keresztül.
Ehhez társul a legfeljebb nyolc órás munkamenet és a legmagasabb szintű hozzáférés a szerverekhez, mindezt 99,99 dollárért egy hat hónapos előfizetésért (jelenleg nem áll rendelkezésre havi előfizetés).
Hogyan játsszunk a GeForce Now szolgáltatáson?
Az NVIDIA felhőalapú játékszolgáltatása jelenleg az Egyesült Államokban és Európa nagy részén érhető el, bár a játékok elérhetősége régiónként változhat.
A GeForce NOW dedikált Windows- és macOS-alkalmazásokon keresztül érhető el (az NVIDIA webhelyén), Android- és Android TV-eszközökön a Google Play alkalmazás segítségével, okostévéken, például LG és Samsung modelleken a megfelelő alkalmazásboltokban, valamint NVIDIA Shield TV-n keresztül.
A play.geforcenow.com webalkalmazás segítségével a Chrome, a Safari iOS-hez (iPhone és iPad) és a Microsoft Edge böngésző is használható.
A nagy felbontású 1440p-s játékokhoz szükségünk lesz egy monitorra, amely támogatja ezt a felbontást, és ugyanez igaz a 120 képkocka/mp-es játékokra is.
A kezelőszervek tekintetében használhatjuk a legtöbb billentyűzetet és egeret, Xbox vezérlőket (beleértve az Xbox 360-at, Xbox One-t és Xbox Series-t), Sony DualShock 4 (PS4), DualSense (PS5) vezérlőket, valamint néhány Logitech és SteelSeries játékvezérlőt.
Melyek az előnyei?
A GeForce NOW-megközelítés továbbra is megköveteli, hogy a játékokat a kiválasztott üzleten keresztül vásároljuk meg, amelyek közül a Steam a leginkább képviselt. Ennek vitathatatlanul több az előnye, mint a hátránya, és ideális, ha a GeForce NOW-ra mint stop-gap megoldásra tekintünk (amit sokan gondolnak, tekintettel arra, hogy a GPU-k beszerzése jelenleg milyen nehézkes).
Ha veszel egy játékot a Steamen, az a tiéd, megtarthatod és felhasználhatod a megvásárolni kívánt jövőbeni hardvereken. Tehát ha az első napon megvásárolod a legújabb kiadást a Steamen, és 30 órát szánsz rá a GeForce Now-n keresztül, jövőre, amikor végre kezedbe kerül egy új számítógép, egyszerűen bejelentkezhetsz a Steambe, és helyben játszhatod.
Nincs szükség GeForce NOW előfizetésre, vagy a szolgáltatás kizárólagos használatára a játékhoz.
Ugyanez vonatkozik az Epic Game Store-ra és a Ubisoft Connectre, a két másik támogatott szolgáltatásra. Az Epic kirakatának sikerült sok kiadást begyűjtenie kizárólagossági megállapodások révén, ami miatt sokan a játék elérhetősége miatt használják a szolgáltatást.
Az Epic kirakatának használatánál nem biztos, hogy az átlagos játékosok jól érzik magukat, de annak a felhőn keresztüli vagy helyi használatának megvannak az előnyei. Az NVIDIA azt is ígéri, hogy az Epic Fortnite-ját visszahozza iPhone-ra a GeForce NOW segítségével.
Aztán ott vannak a Steam hatalmas eladásai és az Epic ingyenes játékajándékai. A Steam évente két nagy eladást tart (egy nyári kiárusítást és egy év végi kiárusítást), míg az Epic Game Store nemcsak a kritikusok által elismert játékokat, hanem teljes franchise-okat is odaad, hogy minél több felhasználó hozzon létre fiókot.
Jól hangzik, de mi a helyzet a hátrányokkal?
A felhőalapú játékszolgáltatások legnagyobb hátránya a teljesítmény, pontosabban a késleltetés. Az olyan tényezőktől függően, mint például az internetkapcsolat sebessége, a kiszolgálótól való távolság és a kapcsolat típusa, hogy milyen élményben részesülhet egy olyan szolgáltatás, mint a GeForce NOW, rendkívül változó lehet.
A felhőalapú játékok használatakor több adatcserét is figyelembe kell venni. Először is a játékot streamelni kell a szerverről. Az interakcióhoz jelet kell küldeni (például egy gombnyomásra), amelyet elküld a szervernek, és feldolgozza. A ciklus ezután újra kezdődik, ahogy tettei eredményeit visszaküldik nekünk.
Hogy ez mennyire is fog működni? Szerencsére a GeForce NOW-nak van egy ingyenes szintje, amelyet felhasználhatunk a rendszerünk értékeléshez. Regisztráljunk, csatlakozzunk, és vásárlás előtt alaposan teszteljük le a szolgáltatást néhány különböző játékkal.