Az S/PDIF egy optikai audiokábel formátum, amely lehetővé teszi a digitális audiojelek átvitelét eszközről eszközre anélkül, hogy először analóg jellé kellene konvertálnia. Ez előnyös, mivel az ilyen átalakítás ronthatja a hangminőséget.
Mi is az az S/PDIF?
Az „S/PDIF” mozaikszó a Sony/Philips Digital Interface Format és a Sony és Phillips Digital Interface Format rövidítése, mivel ők rendelkeznek jogokkal ehhez a hangkimenethez. Nemzetközi viszonylatban az IEC 958 95-ös típusú kódjáról ismert.
Elsősorban házimozi rendszerek, Hi-Fi, játékkonzolok, set top boxok, számítógép hangkártyák és egyéb fogyasztói szórakoztató eszközök csatlakoztatására szolgál.
Az S/PDIF egy hardverszintű protokoll PCM-modulált digitális audiojelek sztereofonikus eszközök és komponensek közötti átvitelére, így a digitális hang közvetlenül a vevőkészülékbe kerül anélkül, hogy analógiás folyamaton, illetve egy másik digitalizálási folyamaton menne keresztül, amit elkerülnek a minőség vesztés miatt.
Az S/PDIF a szabványos AES/EBU protokoll egyik változata. A kereskedelmi alkalmazásokhoz igazították, néhány eltéréssel, amelyek olcsóbbá teszik a végső alkatrészek előállítását, és könnyebben hozzáférhetővé teszik az otthoni felhasználók számára.
Egyszerűen fogalmazva, az SPDIF egy száloptikai kábel, amely lehetővé teszi, hogy az egyik digitális hangforrást a másikhoz csatlakoztassa anélkül, hogy közben a minőség romlana.
Ez egy keveset használt kapcsolat, és a felhasználók nagyon alulértékelik.
Az S/PDIF előnyei és hátrányai
Előnyök
- Jobb hangminőség azáltal, hogy nem kell a hangot analóg hanggá alakítani, majd újra digitálissá, így kevesebb információ és részlet vész el.
- Kevesebb késés. Az előző pontban már tárgyaltuk, de mivel az SPDIF kevesebb lépést igényel a hang digitálisról analógra, illetve analógról digitálisra való konvertálásához, kevesebb ezredmásodperc vész el az átvitel során.
Hátrányok
- Ha az S/PDIF kábel koaxiális és nem optikai, akkor a kábelnek jó minőségűnek kell lennie.
- A legjobb hangminőséget nehéz bizonyítani: Mivel nagyon sok betanított hangot, tiszta eredeti hangot és kiváló minőségű hangberendezést igényel, előfordulhat, hogy nem értékeljük teljes mértékben vagy egyáltalán nem érzékeljük a minőségjavulást. Ha az éppen nézett filmnek csak két hangcsatornája van, vagy adattakarékos módban, vagy lassú internetkapcsolattal hallgatunk streaming zenét, aligha fogjuk észrevenni, hogy jobban szól.
- Megfelelő felszerelést igényel: Ha gyenge minőségű hangrendszert használunk, legyen az alaplap, ami nem éri el a színvonalat, egy már-már elavult hangkártya vagy rossz hangszórók, az szűk keresztmetszetet teremt, és nem fogunk minőségi hangzást hallani.
- Viszonylag használaton kívül van: Mivel az otthoni környezetben nem elterjedt kapcsolat, és a legigényesebb felhasználók számára készült, gondok adódhatnak, ha olyan televíziót, alaplapot, hangszórót, hangsávot vagy házimozi rendszert találunk, ahol nincs ilyen csatlakozási lehetőség. A jelenlegi konzolok közül is csak az utolsó generációban találhatunk ilyen kapcsolatot, illetve az Xbox széria legdrágább változatában, az Xbox series X-ben. A PlayStation 5 nem rendelkezik SPDIF kimenettel.