A NAS, a hálózathoz csatolt tároló rövidítése, olyan adat- és fájltároló hardverrendszer, amely egy helyi hálózathoz kapcsolódik, így a weben található összes végpont állandó, valós idejű hozzáféréssel rendelkezik az adatokhoz.
Cikkünkben bemutatjuk a NAS működését, főbb funkcióit és kritikus alkalmazásait.
Mi is az a NAS rendszer?
A hálózathoz csatolt tároló (Network Attached Storage) egy fájl alapú rendszer, amely lehetővé teszi a felhatalmazott személyek számára az adatok elérését és tárolását a helyi hálózaton keresztül.
Számos eszköz hozzáférhet az IP címen keresztül elérhető NAS-eszközökhöz. Az otthonokban és munkahelyeken is használható NAS-eszközt fájlmegosztásra tervezték, így a számítógépek, táblagépek és mobiltelefonok központilag, nagy hozzáférési sebességgel tárolhatják az adatokat.
Az adatok megbízhatóbb környezetben tárolhatók, és hatékonyabban használhatók. A felhőalkalmazásokkal az adatok bárhonnan elérhetők, miközben az adatokat biztonsági mentések védik.
A NAS rendszer másik jellemzője, hogy rendelkezik operációs rendszerrel. Míg általában a Linuxot használják operációs rendszerként, olyan rendszerekben használják, mint a FreeNAS, NASLite, NexentaOS, OpenSolaris.
Az operációs rendszer hosztolásával választja el a tárolóegységektől. Mivel a kommunikáció biztosított a hálózattal, számos protokoll, mint például az SMB, az NFS, az FTP, a http, az AFS és az UPnP, szintén a NAS rendszer része.
A NAS-szerver egynél több lemezből állhat, és RAID-képességének köszönhetően megelőzhetők az olyan problémák, mint az adatvesztés.
A NAS rendszerek saját lemezt üzemeltethetnek, ha a lemezt kell kiválasztani, akkor megfelelő és minősített lemezt kell választani az adatvesztés elkerülése érdekében.
Hogyan működik?
A NAS rendszer személyre szabott és adatmegosztásra optimalizált. Általánosságban elmondható, hogy a helyi hálózaton keresztül az eszközökhöz továbbító szerverek bemeneti-kimeneti műveleteit a következőképpen hajtják végre.
- A generált kérést a rendszer TCP/IP-csomaggá alakítja, és a hálózaton keresztül elküldi a NAS-eszközre.
- A NAS protokoll kérése megfelelő fizikai tárolási kéréssé konvertálódik
- Az adatok a fizikai tárolókészletből származnak, a NAS oldal feldolgozza, és a válaszcsomag létrejön a megfelelő fájlprotokoll segítségével.
- A válasz TCP/IP-csomagokban kerül továbbításra a kliensekhez a hálózaton keresztül.
A NAS rendszer összetevői
- NAS fejegység
- Egy vagy több hálózati kártya
- Operációs rendszer a NAS rendszer funkcióihoz
- Protokollok, például NFS vagy CIFS a fájlmegosztáshoz
- Ipari szabványos protokollok a fizikai lemez erőforrások csatlakoztatásához és kezeléséhez SATA, SCSI stb.
NAS típusok
- Integrált NAS rendszer (Integrated NAS) – Ebben a rendszerben a NAS fej nincs megosztva más szerverekkel, közvetlenül kapcsolódik a tárolóegységhez.
- Gateway NAS rendszer (Gateway NAS) – A tárhelyet az alkalmazáskiszolgálók osztják meg. A NAS-fejhez különböző tárolóegységek csatlakoztathatók.
A NAS rendszer előnyei
- Könnyen telepíthető, kezelhető, konfigurálható. Ezen kívül nincs szükség informatikai személyzetre.
- Szállítási támogatás bárhonnan és bármikor elérhető.
- Az adatbiztonságot a RAID kompatibilitás és az adatok biztonsági mentése biztosítja.
- Alacsony költségű rendszer.
- Cross-platform támogatott. A fájlmegosztás minden operációs rendszerrel lehetséges.
- Központi tárolást biztosít.
- Több eszközzel is van fájlmegosztás és engedélyezés.
- Hozzáférés a multimédiás dokumentumokhoz DLNA támogatással.
A NAS rendszer hátrányai
- Ha az engedélyezés nem megfelelően történik, az adatok biztonsága sérülhet.
- Nagy teljesítményű alkalmazásoknál lassú lesz.