Mi is az az IPv4?
Az IPv4 az Internet Protokoll negyedik kiadása. Ez egy olyan rendszer, amely azonosítja az egyes számítógépeket és digitális eszközöket az interneten úgy, hogy mindegyikhez egyedi címet rendel.
Az IPv4-et először 1983-ban használták az Advanced Research and Project Agency Network (ARPANET) számára. Természetesen az ARPANET volt az első összekapcsolt hálózat, amelyet az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma használt kommunikációra. Az IPv4 és az ARPANET tekinthető az Internet technikai alapjainak.
Az IPv4-cím négy számsorból áll, amelyeket pontok választanak el egymástól (172.16.254.1).
Minden szám 0 és 254 között lehet. Előfordulhat, hogy egyes címek nem rendelhetők hozzá, mert speciális célokra vannak fenntartva.
Az IPv4 akár 4 milliárd egyedi címet is képes fogadni, de ezeket már egyre jobban elhasználják, ahogy az internetet használók száma egyre jobban növekszik.
Az IPv4 olyan egyedi azonosítónak tekinthető, amelyet egy számítógép, okostelefon vagy játékkonzol megjelenít a hasonló eszközökkel való kommunikációhoz.
Hogyan működik az IPv4?
Az IPv4 a Transmission Control Protocol (TCP)/IP csomag egyik fő protokollja. A TCP/IP a legegyszerűbben az a protokoll, amely lehetővé teszi az eszközök számára az interneten keresztüli kommunikációt.
Az IPv4 feladata a gazdagépek (számítógépek) azonosítása logikai címeik (IPv4-címeik) alapján, és az adatok közöttük az alapul szolgáló hálózaton (internet) keresztül történő továbbítása.
Mint ilyen, az IPv4 lehetőséget biztosít a gazdagépek egyedi azonosítására egy IP-címzési séma használatával. Ne feledjük azonban, hogy az IPv4 a lehető legjobb kézbesítést használja.
Ez azt jelenti, hogy a kívánt gazdagéphez való szállítás nem garantált, de a protokoll mindent megtesz a cél elérése érdekében.
Az IPv4 32 bites logikai címeket használ, ismertebb nevén „IP-címeket”.
A 3 támogatott IPv4 címzési mód
Az interneten keresztüli adatküldés többféleképpen történhet. Az IPv4 három címzési módot támogat, amelyek a következők:
- Unicast címzési mód: Ebben a módban az adatok csak egy gazdagéphez kerülnek elküldésre. A célcím mező csak a célállomás IPv4-címét tartalmazza. A számítógép adatokat küld a célszervernek. Ez egy-egy átvitelt jelent. Ez történik akkor, ha a felhasználó egyetlen címzettnek küld e-mailt.
- Broadcast címzési mód: Ebben a módban az adatok elküldésre kerülnek a hálózathoz csatlakozó összes gazdagéphez. A célcím mező egy speciális szórási címet tartalmaz. Bármely gazdagép, amely látja a csomagot, feldolgozza azt. Ez egy-egy az összeshez átvitel. Így jutnak el a tömeges levelek az összes kapcsolódó címzetthez.
- Multicast címzési mód: Ez az unicast és a broadcast címzési mód kombinációja. Ebben az üzemmódban a célcím egy egyedi címet tartalmaz, amely 224.xxx-el kezdődik, és amelyet egynél több gazdagép is elhelyezhet.
Jelenleg az interneten kifogytak az IPv4-címek, ami az IPv6 létrehozásához vezetett.