SZPONZORÁLT TARTALOM
A felhőtárolót már mindannyian ismerjük, sőt a legtöbben használjuk is. Mindannyian adatot szinkronizálunk a felhőbe, így mindent megtalálhatunk egy helyen: fotóinkat, videóinkat, dokumentumainkat, zenéinket, szinte bármit.
Bizonyos mennyiségig ingyen igénybe vehetjünk különféle tárhelyeket (pl.: Google Drive 15 GB), majd, ha ezt felhasználtuk és bővíteni szeretnénk, akkor lehetőségünk van előfizetni további gigabájtokra.
A felhőszolgáltatás természetesen rengeteg előnnyel jár, bárhonnan és bármilyen eszközről hozzáférhetünk adatainkhoz, azonban ez illetéktelen személyek számára is kinyitja az ajtót, hogy másik eszközről hozzáférést szerezzenek.
Így kerülheted el, hogy ez megtörténjen:
Használj erős jelszavakat és kétfaktoros hitelesítést
Az összes „általános” biztonsági tipp a felhőalapú fiókokra is vonatkozik: Válassz hosszú és egyedi jelszavakat, amelyeket nehéz kitalálni, és használj jelszókezelőt.
A megadott jelszavakat pedig tartsd titokban.
A kétfaktoros hitelesítést (2FA) is be kell kapcsolni, ha elérhető (a legnépszerűbb felhőalapú tárolási szolgáltatások már támogatják). Ez azt jelenti, hogy a nemkívánatos látogatók akkor sem férhetnek hozzá a felhőalapú tárhely fájlokhoz, ha ismerik a felhasználóneved és jelszavad, ugyanis egy másik kódot is meg kell adni, mely a telefonodra érkezik.
Ellenőrizd a fájl- és mappamegosztásokat
A felhőalapú tárolási szolgáltatások nagyszerűek a fájlok másokkal való megosztására, akár családtagokkal, iskolatársakkal, munkahelyei kollégákkal.
Nem szándékosan, de illetéktelen személy számára is adhatsz hozzáférést, ha valaki megtalálja ezeket a hivatkozásokat, vagy ha hozzáfér egy olyan személy fiókjához, akivel megosztottuk őket.
Ezért mindenképpen legyünk óvatosak, és jól gondoljuk meg milyen adatot, információt kivel osztunk meg.
Ha elérhető ez a funkció, érdemes jelszavakat vagy lejárati dátumokat hozzáadni a megosztáshoz. Így az idő leteltével már az a személy sem fér hozzá, akivel megosztottuk.
Emellett pedig érdemes lehet időnként ellenőrizni, hogy melyik mappát kivel osztottuk meg, így akár vissza is vehetjük a hozzáférési engedélyt.
Végleg töröld a „törölt” fájlokat
Bizonyos szolgáltatóknál van lehetőség arra, hogy a törölt fájlok csak a „kukába” kerüljenek, és egy bizonyos ideig még vissza lehet őket állítani abban az esetben, ha mégis szükséged lenne rájuk.
Azonban hátránya is van. Ha egy érzékeny információt tartalmazó dokumentumot törtöltél, amelyet nem szeretnél, ha más megtalálna, akkor jobb, ha végleg törlöd. Így megbizonyosodhatsz arról, hogy biztosan nem állítható vissza későbbiekben sem.
Készíts biztonsági másolatot adataidról
Amit mindenképpen követned kellene, az a MENTÉS, MENTÉS, MENTÉS.
Készíts biztonsági mentést adataidról! Bár a felhőszolgáltatók magas rendelkezésre állást biztosítanak, adódhat váratlan rendszerhiba vagy egy szándékos támadás, amikor egy cseppet sem számítasz rá, és ha az adatokról nem készítettél másolatot, akkor évek munkája veszhet oda.
Jó pár évvel ezelőtt, a biztonsági mentés még nehéz feladatnak bizonyult, azonban mára már számos lehetőség elérhető.
Menthetünk pendrive-ra, külső adathordozóra, sőt egy másik felhőszolgáltató felhőjébe is.
Kerüld az érzékeny információk felhőben való tárolását
Számos helyzetben előfordul, hogy online is szükségünk van dokumentumok, szerződések elérésérére, ezért azokat feltöltjük a felhőbe..
Ezzel megspórolhatjuk a nyomtatást és a temérdek mennyiségű dokumentum cipelését, de valóban jó ötlet lehet ez érzékeny információk esetében is?
A fontos információkat inkább tartsuk elkülönítetten egy dedikált, védett helyen.
Olvasd el a felhasználói szerződést, hogy megtudd, hogyan működik a felhőszolgáltatás tárhelye
Ha nem vagy biztos abban, hogy melyik felhő tárhelyet válaszd, akkor mindenképpen olvasd el több szolgáltatónak is a felhasználói szerződését. Talán elsőre nem tűnik túl izgalmasnak a hosszú dokumentum, azonban lényeges információkat tartalmazhat. Egy ingyenes fiók esetében pedig mindenképp győzödjünk meg róla, hogy adataink felhasználására mit ír elő a szolgáltató.
Legyen szó akár egy felhőszolgáltatásról, akár más online felületről, az internet mindig tartogat számunkra veszélyeket.
A „jobb félni, mint megijedni” elvet követve, nem árt, ha adatainkat a lehető legnagyobb biztonságban tartjuk.
Biztonság Bug Bountyval
A HACKTIFY csapata segít, hogy extra védelemmel felszerelve védekezz a váratlan támadások ellen! A Bug Bounty program során etikus hackerek tesztelik rendszereidet, applikációidat, hogy felfedezzék az esetleges sérülékenységeket. Így még azelőtt kijavíthatod őket, hogy rosszakaró hackerek felhasználnák ellened. Tudj meg róla többet!